61 fonds te zeer zoude lijden wanneer sommigen zich zeer hoog verze kerden. Kortomhet bestaande fonds te herscheppen in eene, voor de ge- ruststelling der deelhebbers, onder toezicht van het Gouvernement gestelde maatschappij van levensverzekeringlijfrente en spaarkas voor de Indische officieren, welke in het leven treedt, met een reserve kapitaal van circa drie millioen guldens. Richt men het fonds dan zoodanig in, als bij de particuliere maat schappij geschiedt, zoodat de weduwe ook bij hertrouwen in het genot blijft van haar pensioendat men geen notitie meer neemt van de positie des mans, mits hij zijne contributie maar geregeld blijft betalen;in 't kort, geheel afgescheiden van alle bemoeiing der Regeering, behalve alleen het toezicht op het goed beheer,— dan, zijn wij overtuigd, zou het fonds levenskracht hebben, zou aan de opgesomde bezwaren en onbillijkheden een einde zijn. Het beheer van het fonds zou alsdan mede anders ingericht moeten worden de tegenwoordige regelingwaarbij het is opgedragen aan Hoofd-officieren die meestal de handen vol dikwijls te vol hebben met hun eigenlijken dienst en er ondanks alle toewijding, ijver en kunde wel toe moeten komen om de directie over het fonds als een bijbaantje te beschouwen, bijgestaan door een amanuensis op een half luitenantstractemeutkan niet goed zijn. He arbeider is zijn loon waard, en wil men inderdaad goede, zorgvuldige behar- tiging van alle belangen, dan mag men den amanuensis, met meer verantwoordelijkheid, ook gerust een flink tractement toeleggen; het fonds zal daardoor zeker eer bevoordeeld dan geschaad worden. Een raad van toezicht van liefst gepensioneerde officieren, en een Gou- vernements-cornmissaris zouden zeker de controle voldoende doen zijn. Men kan dan voor amanuensis steeds een man kiezen, die volkomen op de hoogte is van zijn taak, en deze niet als een slecht bezoldigd bijbaantje behoeft te beschouwendie al zijn tijd naar bebooren aan die taak kan wijden. Is de tegenwoordige amanuensis, zooals wij gaarne veronderstellenvoor zijn werk in alle opzichten berekend» dan make men hem gerust directeur van het fonds op een tracte ment van f 1000. smaands; is hij, het niet, dan zoeke men een ander. Dat eene tractement zal het fonds niet arm, veeleer rijker maken, omdat men alleen bij goede betaling zeker kan zijn, steeds the right man in the right place, d. i. een eerlijk, ijverig en der zake kundig persoon te vinden.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 68