64 Yoeg hierbij nu nog de bevoegdheid, om gewonen dwangarbeid door detentie te vervangen, ook al uit de overweging ontstaan, dat elk soldaat een duur sujet is; de dwaze maar min kostbare samen stelling van het hoog militair gerechtshof, die aan de rechtspraak alle vastheid ontneemt en de grofste fouten mogelijk maakt; de verlaging van het maximum der kruiwagenstrafeen domheiden er schiet nog slechts ééne wijziging over, die hoe onstelselmatig ook, een voordeel voor Indië's leger kan geacht wordende halve maat regel van de afschaffing der slagen als crimineele straf. Men heeft niet ingezien, dat Indië, welks militaire maatschappij zoo geringe overeenkomst heeft met die in Nederland, behoefte had aan eene eigene militaire strafwetgeving. Het blijkt maar al te zeer, dat ook nu èn regeering èn opperbestuur enkel tot die wijzigingen bereid zijn, die bezuiniging medebrengen. Het Indische Leger zal bij voortduring blijven onder den druk van eene rechtspleging, waarbij zelfs de Russische gnnstig afsteekt. Zonder die voogdij ware in korten tijd b. v. bij ordonnantie van den Gouverneur-Generaal een militair strafwetboek en een reglement op de rechtspleging in het leven geroepen, oneindig beter dan men die in Nederland immer zal maken. Het is over bekend, hoeveel talrijker en beduidender, gelijk alle strafzaken, de krijgsraadzaken in Indië zijn dan in Nederland. Mannen van ondervinding, zoowel onder de officieren als onder de rechterlijke ambtenaren, zijn in Indië talrijk. Eene wijziging alweder om der goedkoopheid wil is op han den. En al kan mijn schrijven die wijziging niet verhinderen, ik wil er reeds nu tegen protesteerener het schadelijke van uiteen zetten. II. In weinig woorden gezegdhet voornemen bestaat voorstellen zijn reeds den Koning gedaan om de bemoeienis van het Indisch Hoog Militair Gerechtshof met reclames te doen vervallen, en deze Waarom niet een eigen militair hof, uit weinig maar bekwame en goed be zoldigde* leden bestaande? Waartoe in Nederland, waar men niet liet vierde van het werk heeft, zes leden en een president, die niet anders te doen hebben? En in Indië het lidmaatschap van dat Ilof gemaakt tot bijbaantje van eene der kamers van het Hoog Geregtshof, zoodat de rechtspraak over het Leger moet achterstaan bij die over de koelies!

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 71