63 Bovendien is ieder rechtertegen wiens uitspraken niets valt te doenen vooral die op kleine plaatsengenegenzich met nevenbe schouwingen in te laten. En kan het niet zijn dat men, hierop rekenende, al lichter gaat reclameeren, dan wanneer men weet, dat de beslissing bij het hoog militair gerechtshof berust P Gaat de voorgestelde regeling door, dan is het te verwachten, dat de krijgsraden zich niet meer zullen houden aan de strenge regelen der wet (b. v. wat aangaat het bewijs), maar, zoo als dat heet, vooral hun billijkheidsgevoel zullen volgen. Is men eenmaal begonnenin de plaats van het recht een billijk heid op eigen hand er op na te houden, het einde is niet te voor zien. Alle waarborg dat er recht gesproken worde, ontbreekt dan- Van den officier kan men onteerende feiten of eerroovende qualifi- caties vermelden; den onder-officier door degradatie van zijne maat schappelijke positie verstekenden soldaat door plaatsing in de tweede klasse van militaire discipline voor het geringste verzuim blootstellen aan een straf, zelfs voor den koelie afgeschaft, en nog maar voor inlandsche tuchthuisboeven bewaard gebleven en dat alles zonder dat er voor hen recht te krijgen zij En wanneer hun beleedigd gevoel van eer en recht zich geen rechtmatigen uitweg meer kan banen wie zal voor de gevolgen instaan V. Een laatste vraag nog. Het reclamerecht zal voor het Neder- landsche leger en ook voor 's Konings zeemacht onverkort blijven. Heeft het Indische leger verdiend, dat men het dat ééne middel tegen willekeur en onrecht ontneme? Waar zijn meer waarborgen voor slechte behandeling van den mindere noodig in Nederland met zijn ontelbare middelen van gemeenschapin Nederlandmet zijn tallooze rechtsgeleerden die u zelfs om niet voorlichten en hel pen waar de publiciteit zoo groot iswaar men eerst op rijperen leeftijd het gezag in handen krijgt of in Indiëwaar de soldaat, op tal van kleine postjes verspreidvan daar niet weg kanwaar in vier garnizoenen slechts, en dan nog voor veel geld, deskundige raad is te krijgenwaar in gansche gewesten geen dagblad bestaat, waar soms zelfs de jongste officieren kommando's bekleeden P Schrijft de krijgstucht slechts den mindere plichten voor, legt zij ■nok den meerdere geen banden aan

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 75