78 sen ontstaan eener epidemie van beri-beri, aan welke ziekte vele inlandsche soldaten bezweken. Vooral werd zij waargenomen onder de Boeginezenwaarom door het legerbestuur een streng toezicht op de keuring van nieuw aan te werven manschappen van dien landaard werd aanbevolen. Bepaalde aanwijzing omtrent het ontstaan en de verspreiding dezer ziekte heeft men echter niet kunnen vinden, ofschoon het aan na sporingen niet ontbroken heeft en daarmede steeds wordt voortgegaan. Be omstandigheid, dat de beri-beri in het bijzonder geheerscht heeft onder de militairen in garnizoen te Weltevreden, die, zoo wat de ruimte als de goede ventilatie der kazernes betreft, beter gehuisvest zijn dan hunne kameraden op de twee andere groote kustplaatsen van Java, Soerabaja en Samarang, heeft de kennis van het wezen dezer ziekte weder meer van het spoor gebracht. De sterfte op de kustplaatsen op Java is nog altijd aanzienlijk hooger dan in de binnenlanden. Het lijdt geen twijfel, of de ten uitvoerlegging van den maatregel om de hoofdmacht der troepen meer binnen 's lands te verplaatsen zal op het sterftecijfer een zeer gunstigen invloed hebben. Het contract voor de verpleging van convalescente militairen in het particulier gezondheids-etablissement te Kampong Makassar is wegens de voortdurend gunstige resultaten die de evacuatie derwaarts oplevert, andermaal voor den tijd van één jaar en dus tot ultimo 1872 bestendigd. Er bestaat thans gelegenheid tot eene ruimere opneming van inlandsche militairen, waarvan zich het groote nut reeds heeft doen gevoelen. In afwachting van meer afdoende maatregelen tot bestrijding van het kwaad der prostitutiewaarvan de statistiek der syphilis duide lijk den grooten omvang aantoont, werd door het legerbestuur be paald, dat voortaan geene vrouwen in de kazernes en kampementen toegelaten mogen worden, dan na verkregen vergunning, en verder dat daaruit moeten geweerd worden al diegenenwelke van de pros titutie een bedrijf maken. Inrichtingenbijzon'!er heden. Verbeterde legering van de hoofdmacht der troepen. Aan het in 't vorig verslag besproken beginsel om de garnizoenen in de hoofdplaatsen van Java's Noordkust tot een minimum te beperken en de overige daarvoor aangewezen troepen zooveel mogelijk te legereu in gezonder streken (meer binnen 's lands)zal een begin

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 85