84 en die van dertien niet overschreden zijn. De toegelatenen blijven in den regel tot dé intrede van hun zeventiende jaar in hunne po sitie van pupil gehandhaafd, als wanneer zij bij het leger worden ingedeeld, onder verplichting van daarbij gedurende tien jaren te dienen zonder genot van handgeld. Bij voldoende ontwikkeling is zoodanige indeeling reeds van af het veertiende jaar toegelaten. De pupillen ontvangen gratis onderwijs in de gouvernementsscho- len en de Afrikaansche pupillen op de Europesche, de overige op de Inlandsche scholen. Waar hiertoe geen gelegenheid bestaat, worden zij onderwezen in de korpsscholen. De zonen van actief dienende onder-officieren en minderen worden geplaatst bij de kompagniën of detachementen, waarbij hunne vaders dienen. Pupillen, die weezen zijn of kinderen van gepensioneerde en gegageerde militairen, worden ingedeeld bij kompagniën of detachementen van hunnen landaard, waaruit hun een daartoe geschikt en genegen gehuwd sergeant, korporaal of soldaat als pleegvader en verzorger wordt aangewezen. De vaders en pleegvaders zijn voor het gedrag hunner kinderen of van de aan hen toevertrouwde pupillen verantwoordelijk. Kantines. Ook in het afgeloogen jaar werd wederom de meeste zorg gedragen om den soldaat het verblijf in de kantines aangenaam te maken. Ten einde te meer waarborgen te hebben voor de goede kwaliteit der dranken, werd bepaald, dat een officier van gezondheid zitting zou nemen in de commissiën tot keuring der voor de kantines be stemde dranken. Een middel tot aankweeking van kennis en militaire begrippen in het leger, vooral bij den minderen militair, heeft het legerbestuur vermeend te vinden in het houden van voorlezingen of voordrachten in de kantines over gepaste, onder het begrip van den minderen militair vallende militaire onderwerpen door officieren of daartoe ge schikte minderen, welke zich daarvoor aanbieden. In eenige groote garnizoenen op en buiten Java worden proeven in dien zin genomen. Zoo die gelukken, zal de zaak algemeen worden aanbevolen. Torpedowezen. De Indische plannen en voorstellen betreffende proefnemingen met torpedo's en versperringen, waarover reeds ge-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 91