87 Aan de bewoonde militaire gebouwen werden allerwegevoor zooveel de beschikbare middelen toelietenop aanwijzing van den geneeskun digen dienst verbeteringen aangebracht in het belang der hygiene tevens zijn regelen gesteld om het aanbrengen van zoodanige verbe teringen in de toekomst voortdurend te verzekeren. De resultaten der uitbestedingen, in 1871 gehouden, waren over het algemeen nog ongunstiger dan in de vorige jarenniettegenstaande de voorwaarden steeds in den meest milden geest werden ontworpen. Puiboring. De proef met het indrijven van eene pomp volgens het stelsel Norton van gewijzigde constructie, is te Weltevreden genomen en heeft uitmuntende resultaten opgeleverd; op p. m. 15 meter diepte werd eene ruiine hoeveelheid uitstekend water aangeboord. De kosten van een Nortonpomp, met inbegrip van de bemetseling boven den grond, komt gemiddeld op f 200 te staan. Militaire verkenningen en topographisch bureau. Gedurende het jaar 1871 werd voortgegaan met de opneming der residentien Batavia, Rembang en Kedirieterwijl de opneming der afdeeling Patjitan (Zuid-Madioeu) in dat jaar geheel werd voltooid. Tot bespoediging van de opneming en kaartering en tot vermijding van noodelooze uitgaven is, instede van de tot dusver gebezigde schaal van 1:10000, die van 1:20000 als normale schaal ingevoerd. De eerstgenoemde wordt echter nog gebruikt bij de kaartering van de meest gewichtige terreingedeelten. Ten gevolge van de in 1870 vastgestelde uitbreiding der formatie van den topographischen dienst, is omstreeks medio 1S71 eene vijfde en in het begin van 1872 eene zesde verkenningsbrigade opgericht; eerstbedoelde werd te werk gesteld in de residentie Soerabaja, de andere in de Preanger-regentschappen (afdeeling Tjiandjoer). Ten einde de opneming van de zoo uitgestrekte Preanger-regent schappen te bespoedigen, zoowel met het oog op de vermoedelijk aldaar aan te leggen spoorwegbaan als op de onlangs plaats gegre pen hervorming van het daar werkende stelsel van bestuur, is ook de opnemingsbrigade, afkomstig uit de afdeeling Patjitan, in dat gewest overgegaan en te werk gesteld in de afdeelingen Bandong en Soemedang. Het door de vier brigades in 1871 opgemeten en in kaart gebracht terrein bedroeg 1950~/3 dl Java palen, verdeeld als volgt: in zuid Madioen 252V3, in Rembang 856V3, in Batavia 495V2 en in Kediri

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 94