89 oordeelde eene proef op uitgebreide schaal te nemen, en na te gaan in hoeverre het Australisch geconserveerd vleesch in Indië de voorkeur zou verdienen boven het Hollandsch gezouten vleesch. Voor de bestelling uit Australië wordt thans in Indië het noodige verricht- Kazernes en hospitalen. Met eene rationele toepassing van de eischen der hygiëne op het logies der manschappenwaarmede blij kens het vorig verslag in 1S70 een aan vang was gemaaktis krachtig voortgegaanvoor zooveel de financiëële krachten dit toelieten, werd aan de voorstellen op hygiënisch gebied te gemoet gekomen. Te Samarang werd op het terrein van het groot militair hospitaal eene artesische put geboord, die honderd liters uitmuntend drink water per minuut levert. Het bedieningspersoneel bij de militaire ziekeugestichten tot dus verre behoorende tot de militaire administratie, is op 1 Juli 1871 overgegaan bij den geneeskundigen dienst. Het bestuur en toezicht over zieken inrichtingen werd tevens aan den officier van gezondheid overgedragen. Die maatregelen oefenen een zeer gunstigen invloed uit. Ten vervolge op het voorkomende in 't vorig verslag wordt medegedeelddat over de negen eerste maanden van 1871, door de reeds vroeger ingevoerde verbeteringen in het administratief beheer der ziekeninrichtingeneene besparing werd verkregen van 43259. Krijgsverrichtingen... Ter bestraffing van de door het hoofd van Goenoeng Tinggi (Noord Oostkust van Sumatra), pertoean Nan Lobeh in de maand Juli 1S71 gepleegde gewelddadigheden tegen het aan de Nederlandsche souvereiuiteit onderworpen landschap Kotta Pinang, werd in de maand December daaraanvolgende eene militaire kolonne van Batavia derwaarts gezondenterwijl van uit het garnizoen Padang Sidempoean een detachement militairen oprukte naar Lantjat, om het bedoelde hoofd te beletten, een inval te doen in de grensdistrikten van het gouvernement van Sumatra's Westkust. De te Batavia uitgeruste kolonne, bestaande uit 2 kompagniën infanterie een detachement artillerie, benevens eenig personeel van de militaire administratie, van den geneeskundigen dienst en van de militaire opneming, werd met een stoomschip der Nederlandsch-Indi- sche Stoomvaart-Maatschappij naar Riouw overgebracht en ging, na een veertiendaagsch verblijf aldaar, op schepen van de zeemacht over, die naar den Suinatra-wal stevende. Van daar werd in den beginne

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 96