gedaau, en dat de tegenwoordige toestand, naar mate van liet stand punt, waarop men zich plaatst, of ten eenenmale onvoldoende, of overdadig moet heeten; dat die toestand niet mag blijven zoo als hij thans is. In ons opstel zijn achtervolgend deze stellingen behandeld: 1". Het op Java aanwezige leger is, betrekkelijk, zoo klein, dat het onmogelijk is, eene voldoende macht af te zonderen voor de krachtige verdediging der onversterkte stad Batavia; Z°. Van Batavia eene vesting te maken is onraadzaam, zoowel om de hooge kosten, als omdat men daardoor de daar gevestigde regee ring, bij belegering der vesting, zou doen insluiten en dus zou ver lammen, en omdat men de handelsplaats Batavia niet mag blootstel len aan bombardement en vernieling; 3». Aan eene verdediging van Batavia tegen een ernstig geineenden aanval is dus niet te denken. Daarom mag de regeering daar in oorlogstijd niet gevestigd zijn; immers dan zou ons geheel bestuur a la merci des vijands zijn, met andere woorden dadelijk vernietigd worden. 4°. Alzoo is verplaatsingin vredestijd of bij het uitbreken van den oorlog, noodig. De verplaatsing in oorlogstijd is aan zoovele en zoo overwegende bezwaren onderhevig, dat zij als eene hersenschim beschouwd moet worden. Verplaatsing in vredestijd is dus noodig; de kosten zijn daartegen geen bezwaar. 5°. Te meer is die verplaatsing noodig, omdat het meer dan tijd wordt, het wonen aan de ongezonde stranden zooveel doenlijk te vervangen door het wonen in gezonde bergstrekenomdat het oor- logstooneel moet zijn midden-Java, terwijl thans West-Java het object des vijands is, een dualisme, dat ten verderve kan leiden. 6°. Wanneer men dit erkent, en niettemin den tegenwoordigen toestand om financiëele belangen laat voortduren, doet men beter, geheel van de defensie van Java tegen een blanken vijand af te zien. en op het leger jaarlijks millioenen te besparen. Wanneer men het leger de taak dier defensie opdraagt, dan moet men het ook alle middelen schenken, die volgens bevoegde autoriteiten noodig zijn om die taak te vervullen. In de Beschouwingen over onze Indische krijgsgeschiedenis van den generaal Knoop, die in Maart 1860 het licht zagen, worden aan het verdedigingsstelsel van Java eenige regels gewijd, die aan-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 9