De manschappen doen allen gedurende twee jaren dienst bij de bestaande spoorwegen. Om de opleiding verder te voltooienheeft men bij de polytechnische tentoonstelling te Moskou twee oorlogs spoorwegen doen aanleggen; de eeue voor het gebruik van paarden de andere voor dat van stoom als trekkracht. Hierbij werden geplaatst 2 officieren van den generalen staf, 10 officieren en 500 manschap pen der spoorweg-kompagniën2 regimenten infanterie (waarvan de sterkte niet wordt opgegeven) en 100 timmerlieden. De baan voor den stoomspoorweg is 93/i werst (ruim 10 kilometers) lang, en loopt voor 3/5 gedeelte over eene open vlakte met vasten gronddaarna over Vb deel over een minder open terreinen voor 3/3 deel dwars door een bosch, waar in de weg uitgekapt moest worden en het terrein gedeeltelijk moerassig was. Over een paar kilometers was de aanleg aan de grootste bezwaren onderhevig. Toch was de weg in 12 dagen geheel aangelegd en bruikbaar. Buitenlandsch verlof voor mindere militairen. Het toestaan van buitenlandsch verlof na 12-jarigen onafgebroken dienst in deze gewesten aan mindere militairen hebben wij altijd beschouwd als niet noodzakelijk, omdat de man, met paspoort afgaande en zich in Ne derland weder reëngageereudefeitelijk reeds zoodanig verlof geniet, en als niet wenschelijkomdat het, vooral met vreemdelingenmoeie- lijkheden zou opleveren om den man weder tijdig in Harderwijk terug te zien. Afgescheiden toch van kwaden wilkunnen hier bezwaren van financiëelen aard bestaan. Dezer dagen viel echter ons oog op de alg. order 1835 no. 14 3 sub 1 C.blijkens welke aan Amboneesche militairen verlof naar hunne negorijen gedurende de westmoesson kan worden verleend. Geeft dit, terwijl in de Molukken geen burgerlijke stand bestaat, geen bezwaar, dan komt het ons voor, dat ook het met verlof zen den van Nederlauders naar hunne //negorijen" zoo bezwarend niet zou zijn en, in vergelijking met de Ambonezen, slechts billijk zou moeten heeten. Geld kost deze maatregel niet, want, zooals gezegd, de man die dat wil, maakt nu elke zes jaren een reis naar Nederland heen en terug op Gouvernementskosten. Een jaar verlof zou, als men met stoomschepen vaart, wel voldoende zijn. Wat wij echter nog meer noodig vinden, is, dat den zieken sol daat verlof voor herstel van gezondheid naar Nederland kunne worden

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 100