SPOORWEGEN OP JAVA. Dat spoorwegen op Java ook voor de verdediging van het hoogste belang zijn, wordt door niemand betwijfeld. Het zal echter niet van gewicht ontbloot zijnna te gaanin welke verschillende op zichten de spoorwegen noodig zijn, en aan welke vereischten zij in het belang der defensie moeten voldoen. Ons leger is zeer klein voor eene verdediging van een zoo uitge strekt eiland als Java. Uitbreiding, in algemeenen zin, is, met het Ioog op de fiuanciëele krachten van den Staat en op andere belangen, niet mogelijk. Des te meer is het dus noodigdat het in de hoogste mate mobiel is," en in weinige dagen op dat gedeelte des eilands verzameld kan zijn, waar het ter bestrijding des vijands noodig blijkt te wezen. De stelregel der Romeinen voor den oorlog was: in pedile rolur de kracht van het leger is te zoeken in de beenen der soldaten. Reeds de Romeinsche leger aanvoerdersen na hen alle krijgskun digen zijn de meening toegedaan geweest, dat, om met Trochu te sprekensnelheid van beweging de eerste wet van den oorlog is. Maar wanneer die snelheid moet worden bereikt door geforceerde mar- schen, dan ziet inen spoedig tal van manschappen achterblijveudie door ontberingen, vermoeienissen en ziekten het leger verminderen; dan ziet men, dat door maraude en wanorde, een geest van indis cipline het leger binnendringt; kortom, het leger wordt moreel en materieel meer verzwakt, vóórdat het nog in actie is. Zie A. de Formanoir, Des chemins de fer en temps de guerre. éd. Bruxelles, Mmjuardt1872. 9

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 200