VARIA. Hygiënische statistielc. De chef over den Geneeskundigen dienst heeft alle officieren van gezondheid opgeroepei» om hunne ondervin ding rneê te deelen over oorzaken en verspreiding van Beri-beri. Ieder die weet welk een groot aantal soldaten door Beri-beri aan den dienst wordt onttrokken, 't zij tijdelijk door hun verblijf in 't hospitaal, 't zij voor goed door afkeuring en overlijden, en dit juist in onze voornaamste garnizoenen, zal elke poging tot meerdere kennis omtrent deze ziekte toejuichen. Maar de vraag is of daartoe geen heter middel kan worden gekozen. Wij gelooven zoo. En ten einde dat middel ingang te doen vinden, wordt de hulp van het Militair Tijdschrift ingeroepen, omdat het vooral van de officieren zal afhangen, van hunne belangstelling en medewerkingvan hunnen goeden wilof de toepassing al dan niet mogelijk is. Wanneer men den werkkring onzer militaire geneesheeren onbe vooroordeeld nagaat, dan valt terstond in het oog hoe hunne bij dragen tot de kennis der Beri-berizooals de circulaire die verlangt, zeer .^onvolkomen moeten zijn. De Garnizoens-geneesheer is slechts in vluchtige aanraking met den troep weinige oogenblikken kan hij afzonderen voor het onder zoek van den soldaat, die op het ziekeurapport wordt gepresenteerd, zijn bezigheden roepen hem verder. Hij kent dus den soldaat niet en de ziekten waaraan hij lijdt, nog minder. Hij heeft een difiuze voorstelling van manschappen die klagen over pijn in de beenderen over gezwollen beenenenz. Ook weet hij dat hij vaak dezelfde

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 218