214 meestal onbekend sujet die zich zoo goed mogelijk tracht voor te doen, veel van het toeval af. 3. Vooral echter- en dit moet het hoofddoel zijn zouden zij een vruchtbare bron zijn voor het verkrijgen eener juiste beoordeeling over het verloop van ziekten welke zooals de Beri-beri een geesel zijn van het leger, en de mate van soliditeit van het leger zou niet langer onbekend behoeven te blijven. Indien de boekjes telkens na ommekomst van 5 jaren aan den chef van de geneeskundige dienst worden ingediend (natuurlijk ook na overlijden of afkeuring), dan zou er een verslag uit kunnen opgemaakt worden, waarachtiger, leerrijker en vruchtbaarder dan onze tegenwoordige jaarrapporten. Men zou zich niet langer behoeven tevreden te stellen met uitdruk kingen als: //de ondervinding leert," en dergelijke. Cijfers, afdoende cijfers, zou men kunnen bijbrengen om de overtuiging te schenken in Nederlandhoe noodig de voorstellen warén tot uitgaven voor verplaatsing der troepen naar het binnenland voor beter en huisse- lijker logies, betere amusementen, betere kleeding. De mannendie het geld moeten toestaankennen ons Indisch leger niet en men doet van uit Indië te weinig om het te doen kennen. De Hollander is wantrouwend van aard, hij moet vooral in geldzaken duchtige bewijzen hebben eer hij toegeeft, Om die bewijzen te verkrijgen kan de maatregel dienendien wij voorstellen. A. R. P. Gepantserde schepen. Na eene mededeeling betreffende de ge beurtenissen ter zee in den oorlog van 187071, laat het journal de l'armée Beige in no. 250 het onderstaande volgen. "In dezen oorlog, evenals in alle andere der laatste jaren, heeft men de overtuiging kunnen opdoen dat het pantseren der schepen onzin is, dat zoodanige vaartuigen niet voor den oorlog deugen dat gepantserde schepen geene andere militaire waarde, geen andere ver dienste hebben dan dat zij indruk maken door hunne massa, juist de oorzaak van hunne onbruikbaarheid. Zij hebben geene vol doende vlugheid van beweging om de oude houten schepen te kunnen bestrijden; zij slingeren zoo zeer, dat niets op zijn plaats blijft en de bemanning belangrijk vermoeid wordtzij missen de eigenschappen die door de zeevaartkunde geëischt worden om langen tijd zee te kunnen houdenzij bezitten niet de bijzondere geschiktheid, die men

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 221