DE MILITAIRE SCHOOL VAN SAINT-CYR. Vóór eenigen tijd verscheen er een werk van Courcelle-Seneuil, getiteld Rhéritage rle la Revolution. Quesliotis constitutionnelles. Daarin bespreekt hij ook den slechten geest, die gekweekt werd aan de Polytechnische School en aan de School van Saint-Cyr, zoodat hare vroegere leerlingen in den jougsten oorlog meer in hunne verplich tingen te kort schoten dan iemand anders. Vóór drie weken werd in een Pransch Tijdschrift dit ongunstig oordeel gedeeltelijk bevestigd door iemand, die vermoedelijk tot de laatste school behoort of be hoord heeft. Ofschoon onder den tegenwoordigen oorlogsminister de Cissey eetiige verbeteringen in de tweede der genoemde instellingen werden ingevoerd, waarop ik later zal wijzen, is het bedoelde opstel toch merkwaardig genoeg om ouder de aandacht van Nederlandsche militairen te worden gebracht, en bevat het wenken, die wellicht ook in ons land of in Indië behartiging verdienen. Zoo er eene onbetwistbare en vertroostende waarheid is,, die uitr den laatsten oorlog in het licht treedt, is het deze, d«c de Pransche soldaat, ondanks den ontzenuwenden invloed van het tweede keizer rijk, de roemrijke overlevering van den nationalen moed ongeschon den heeft bewaard. Te Keichshof'en gelijk te Gravelotle, te Beaumont gelijk aan de Loire, heeft de geoefende soldaat voorbeelden gegeven van heldhaftige furiahij heeft den ;dood getrotseerdhij is dezen te gemoet gevlogen met een vuur en eene zelfverloochening, die zelfs aan den vijand een schitterend huldebetoon hebben ontlokt. En wat waar is van de soldaten, is, zoo mogelijk, nog meer waar van de aanvoerders. Die officieren van de keizerlijke garde, die men door twintig jaren van feesten, vleierijen en gunsten voor verwijfd kon 10

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 224