263 moeilijke opneming ontsluiten toch voor ons eene geheel nieuwe werelden zijn voor de geographie inderdaad schitterende overwin- gen te noemen. Of' het, in het belang der orienteering, niet beter zoude zijn, de omliggende gewesten al ware het slechts met enkele trekken aan te geven, in stede van bij de grenzen der residentiën eensklaps de teekeuing af te breken, en of men de sawah's in bergterrein niet zoodanig zoude kunnen voorstellendat de bruine bergarceeringen niet onnatuurlijk behoefden te worden afgebroken, hetgeen vooral bij de voorstelling dér plaatselijke afwisseling der rijstcultuur ua- deelig werkt, dat zijn een paar vragen die wij den vervaardigers dezer voortreffelijke kaarten in overweging geven, doch met het ver zoek, in die vragen geene vermindering onzer hooge waardeering van hun werk te willen zien." In de 8- aflevering van den jaargang J872 van straksgenoemd tijdschrift wordt het volgende gezegd //Bij de beschouwing der nieuwe residentiekaart van Pekalongan hebben wij met voldoening ontwaard, dat onze vroegere wenschom bij de voorstelling van sawah's in bergterrein de bruine arceeringe,n niet weg te laten, ingang gevonden heeft. Voor het algemeen over zicht der terreinforrnatie achten wij dit eene wezenlijke aanwinst. De bewerking dezer kaart verdient den meesten lof; niet alleen toont zij ons andermaal de resultaten der moeilijke topographische detailopnemingen van een, zoo dicht bij den evennachtslijn gelegen tropisch gewest, en stelt zij ons de eigenaardige natuur en cultuur daarvan duidelijk voor oogen, maar de uitvoering van deze kaart toont bovendien eene tot dus verre ongekende lithographische bedre venheid." December1872. v. V. Photographische kaarten. Bij het Topographisch Bureau te Batavia wordt met kracht doorgewerkt aan de reproductie, door photographie en photo-autographievan de residentiekaarten van Java, voor zoover die nog niet in Nederland zijn uitgegevenvan enkele detailkaarten en van de topographische kaarten der voornaamste plaatsen op Java en op de Buitenbezittingen. Blijkens advertentiën in de dagbladen zijn reeds vervaardigden ook voor het publiek

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 270