HET KADER BIJ HET INDISCH LEG-ER. Veelvuldig zijn de klachten, welke men de officieren over het kader kan hooren uiten. «Het kader is onvoldoende geoefend, nooit com pleet, het mist prestige tegenover de minderen en toewijding aan den dienst." Deze klachten en andere moeten wij in den regel beamen, al erkennen wij gaarne, dat er ook bij het Indisch leger eervolle uitzonderingen zijn. Welke middelen kunnen er worden aangewend, om beter kader te erlangen Deze vraag levert ons stof voor de ondervolgende be schouwingen. Het onderwerp is voorzeker belangrijk genoeg; ieder, die met den Maarschalk van Saksen instemt, dat het kader de ziel is van de infanterie (envoegen wij er bijook van de andere wa pens), zal dit met ons eens zijn. A. De Europeesche onderofficieren. Het gehalte onzer onderof ficieren laat te wenschen over. Dit is eene waarheid, waarmede ieder instemt en waarvan de bewijzen dan ook dagelijks gegeven worden. Hoeveel onderofficieren zijn er niet, die, slechts ten halve ingewijd in de geheimen der menagerekening, de hulp moeten inroepen van een hunner kameraden of, wat aan hun prestige lichtelijk schaadt, zelfs van een hunner minderen? Hoeveel onderofficieren kennen, op het exercitieveld, hunne verplichtingen als instructeur, als guide,als sectie-kommandant niet of slecht Hoeveleu zijn er niet, die, in plaats van voor hunne minderen steeds een loffelijk voorbeeld van goed gedrag, dienstijver en militaire begrippen te zijn, voor het gemis daarvan straf op straf beloopen en met degradatie of met de gedwongen fraaiigheid van //terugstelling op verzoek" eindigen Slechts betrekkelijk weinigen 14

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 320