IETS OYER DEN VELDDIENST. Niemand zal ontkennen, dat de nieuw ingevoerde exercitie-reglemen ten voor de infanterie vrijzinniger zijn dan de oude; het heil wordt niet meer gezocht in kleingeestighedenwaardoor de soldaat eigenlijk tot machine werd vernederdze trachten, integendeel, den soldaat tot denkend persoon op te voeren en het groote doel te doen bereiken eene troep ten allen tijde slagvaardig te hebben. Zij hebben bovendien het voordeel, dat de kapitein nu in werke lijkheid tot kommaudant zijner kompaguie wordt verheven en dat hij door zijne verantwoordelijkheid over de kunde en geschiktheid zijner manschappentrachten zal hen tot goede VELD-soldaten te makende derde afdeeling der kompagnieschool geeft hem daartoe de gelegenheid en eenige algemeene regelen aan de hand. De rekrutenschool en de twee eerste afdeelingen der kompagnie school zijn als het ware slechts de inleiding tot de vorming van den militair; de derde afdeeling, meer bepaaldelijk de velddienst, goed onderwezenvoltooit zijne opvoeding en maakt hem veldsoldaat. De goede oefening in den velddienst is, bij het Indische leger, zeker een van de voornaamste vereischten. De regelen, in de kom pagnieschool daaromtrent voorgeschreven, zijn evenwel slechts wenken, hoe men het verstand van den soldaat moet trachten te ontwikkelen, om te beoordeelen op welke wijze hij van het terrein moet gebruik maken, enz., enz. wel wordt gezegd: wanneer de soldaat eenige terreinkennis verkregen heeft, zal hij geoefend worden in den veilig heidsdienst in staat van rust, dan wel van beweging; maar hoe die veiligheidsdienst uitgevoerd moet worden, is niet voorgeschreven.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 350