31 geestkracht, en onlangs door de Duitsche legerhoofden met zoo veel oordeel en kunde in toepassing gebracht, moet immer, onder welke omstandigheden en tegenover welke tegenpartij ook, gehuldigd worden. Niet alleen echter geldt deze stelling op het oorlogsveld, waar het van het grootste belang is, daar waar men slag wil leveren in den kortst mogelijken tijd de legerkorpsen op zulk eene wijze te veree nigen, dat zij geheel met elkander in verband kunnen werken, zonder dat er ooit één of zelfs een deel daarvan ongebruikt of nutteloos blijft; maar ook op het slag- en gevechtsveld is geen succes denkbaar, wanneer bovenstaande regel niet in allen deele wordt toegepast; ook daar komt het er op aan, op het oogenblik der beslissing alle krach ten op de voordeeligste wijze in het gevecht te brengen en te doen samenwerkenin den uitgebreids ten zin van het woord. Tot het toepassen van dezen regel op het oorlogsveld behooren eene nauwkeurige kennis van den aard van het terrein', waarop gea geerd wordt, voornamelijk met het oog op den toestand, de richting en het verband der wegen, en van de snelheid van beweging der verschillende wapens en korpsenvoorts volledige kennis van de hulpmiddelen des lands; van den toestand, de sterkte en hulpmid delen des vijands en van nog vele andere zaken, die tot den werk kring van den generalen staf behoorenterwijl daarbij nog een nood zakelijk vereischte is, een uitmuntende tact om de afdeelingen zoo te dirigeeren, dat zij zich op de gunstigste wijze ontwikkelen kunnen, en de verschillende wapens, waaruit die deelen bestaan, zoo doeitreftend mogelijk kunnen aangewend worden. In al deze zaken kan men het door studie zeer ver brengen; goede boeken en kaarten, statistieke opgaven met oordeel gebruikt, eenig opmerkingsvermogen en volharding, zijn daartoe ruimschoots voldoen de, wanneer men slechts wil en de keuze der personen, die deze gegevens moeten bijeenbrengen, niet al te ongelukkig is. Ik zal thans niet betoogen, dat ook het Indische leger behoefte heeft aan een generalen staf; dat, hoezeer de toestanden hier hemelsbreed met die in Europa verschillen, toch door zulk een lichaam zeer nuttige diensten aan het leger niet alleen, maar ook aan de geheele Indische maatschappij zouden kunnen bewezen worden anderen hebben dit reeds met talent en overtuigend gedaan, terwijl het niet bij mijn onderwerp te huis behoort. Op het gevechtsveld daarentegen hebben wij met geheel andere eigenschappen rekening te houdendaar zijn het besluitvaardigheid,

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 38