VARIA. Russische literatuur. In een onlangs verschenen werk van den Russischen Generaal Dragomiroff komt als slot. het volgende voor, wat ook bij ons de behartiging waardig is. /■/De oorlog van 1870 heeft ons op nieuw getoond, dat wij steeds, ook in het tijdperk van den diepsten rust, op den oorlog voorbereid moeten zijn; dat men steeds overtuigd moet kunnen zijn, alles te hebben gedaan om de overwinning waardig te wezen. Hiertoe moet de officier in den tegenwoordigen tijd aan talrijke eischen voldoen. Vóór alles moet hij zijn troep geheel in de hand hebben; niet door physieken dwang, maar alleen door zijn wil, door zijn zedelijk over wicht. In moeilijke omstandigheden, wanneer zich onrust onderden troep openbaart, wenden zich de oogen en de gedachten van den soldaat instinktmatig tot den officier; weet deze hem met enkele krachtige woorden gerust te stellendan herleeft het vertrouwendan gevoe len soldaten en chefs dat zij één zijn; dan doen zij alles, waarbij de weerstand of de impulsie rechtstreeks evenredig is met de flinkheid van karakter des aanvoerders. Maar om hiertoe te gerakenmoet de officier de achting hebben weten winnen van zijne ondergeschikten, door hen steeds welwillend heid te betoonen en door zijne meerderheid in kennis; dan is voor onze soldaten niets onmogelijk. De officier heeft prestige door intellectueel overwicht. Indien de soldaat in zijn chef steeds, in alle opzichten, zijn meerdere ziet, die altijd gereed is om zelf te doen wat hij van een ander eischt, dan zal de ondergeschikte alles doen wat van hem gevorderd wordt; hij zal liever zijn leven opofferen, dan dat hij beneden de taak blijft die hem is opgelegd. In naam der kameraadschapmaak den soldaat den militairen dienst niet onaangenaam; zorg dat hij zijn schoonen stand niet verfoeit; spaart hem, als een goed vader zijne kinderen, maar bederft hem niet. Behartig ook zijne geringste belangenmaar straft hem ook met eene

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 414