VOOR MOED, BELEID EN TROUW! Eene voorlezing. Het is eene eigenaardigheidja misschien wel eene zwakheid maar dan toch zeker eene licht vergefelijke en zeer begrijpelijke zwakheid, dat ieder menscb, onverschillig van welken rang, stand of ouderdom hij ook moge zijn zich boven zijnen natuurgenoot tracht te verheffen en boven hem uit te blinken; er naar streeft, ieder voor zoover zijne krachten reiken, uittemuntenmaar dan ook gaarne ziet, ja er trotsch op is, dat hij met onderscheiding genoemd en behandeld wordt, en dat zijne uitvindingen of uitstekende daden in liet openbaar als zoodanig worden erkend en beloond. De fabrikant is rechtmatig trotsch, wanneer hij door de eene of andere tot nu toe onbekende combinatie van werktuigen en aanwen ding van natuurkrachten er in geslaagd is, zijn product te volmaken, en daardoor niet alleen zijn eigen belang bevordert, maar ook der industrie in het algemeen dienstig is geweest, en hij zoodoende zij nen naam in de eerste rij der fabrikanten geplaatst ziet. Anderen, door de zucht tot reizen gedreven, trekken tot nu toe onbekende en onbezochte landstreken door, en trachten door hunne nasporingen en bekendmaking hunner omzwervingen der wetenschap en het menschdom nuttig te zijn; beider naam, tot nu toe onbe kend, of althans slechts tot eenen zeer beperkten kring doorge drongen, wordt weldra wereldkundig, en hierin vinden zij hunne belooning. Keizers en koningen streven er naarzich roem en eer te ver werven. 18 4

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 416