456 uoodig zijn. Om zich dus zooveel mogelijk aan de uitwerking van dat schot te onttrekken, moet men talrijke malen van plaats veran derenzoodat de tegenpartij herhaaldelijk den opzet moet wijzigen. In den slag bij Königgratz stond een Oostenrijksch majoor met zijn bataillon tegenover eene Pruisische batterij; gedurende het gevecht verplaatste hij telkens zijne troepen een 50 pas, soms voor-, soms achteruit. Hij verloor daardoor geen manalle projectilen gingen over den troep heen of drongen op korten afstand vóór den troep in den grond. Uit het bovenstaande volgt: 1° dat het oflensief niets van zijne talrijke voordeelen verloren heeft door de invoering van betere vuur wapenen; 2° dat geene troepen massa's meer aan's vijands vuur moeten worden blootgesteldmaar men zooveel doenlijk van de verstrooide gevechtsorde gebruik behoort te maken; 3° dat de aanval niet in eens moet worden doorgezet, maar men nu en dan halt moet houden wanneer men stellingen ontmoet, die het doen van eenige salvo's vvenschelijk maken; 4° dat de infanterie, tegen artillerie strijdende, zoo spoedig mogelijk deze op geweerschotsafstand moet naderen, om geene verliezen te lijden zonder evenredig verlies bij den vijand. Journal de Varmée Beige). E- I- Ben nieuw kanon. De Engelsche artillerie zal weldra met een nieuw 25-ponds kanon verrijkt worden. Het weegt niet veel meer dan 1000 kilo en is bestemd tot belegerings-geschut in Iudië en elders, waar het terrein niet toelaat, den gewonen zwaren belege- ringsstrein te vervoeren. Verbazende cijfers. In den laatsten Europeeschen oorlog maak ten de Duitschers niet minder dan 60.000 sabels en 540.000 geweren buit. Onder de geweren vond men circa 250.000 chassepot's.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 463