VARIA. Binnenlandsch verlof voor mindere militairen.Volgens tarief no. 3 20 van het administratiereglement krijgen Europeanen, Afrikanen en Amboinezen verlof met behoud van soldij gedurende hoogstens 15 dagen, inlandsche militairen gedurende eene maand. De vraag rijst, waarom de inlanders hier het meest bevoordeeld wordenvoor Europeanen is ook meermalen een verlof van langer dan 15 dagen in hun particulier belang wenschelijk. Nu wordt meermalen de bepaling ontdokendoor dezen achtervolgend meer dan een verlof toe te staan. X. Geodesie. E. maakt ons opmerkzaam, dat de oplossing van het werkstuk, om uit een gegeven punt den afstand tot een ontoegan kelijk punt te bepalen, in 108 der Geodesie van Van Kerkwijk bij fig. 73 (5e druk) voorkomende, niet wiskunstig juist is. Wan neer zij dit ware, dan zou de hoek A. B. E. in de figuur gelijk moeten zijn aan de hoek D. B. E.en dit is blijkbaar niet het geval, ten zij B. E. toevallig loodrecht op C. D. mocht staanwatnu het punt D. willekeurig is aangenomen in den regel niet het geval is. De inzender dezer opmerking waarschuwt dus, van die oplossing geen gebruik te makenen in het ondersteld geval liever de drie hoeksmeting te baat te nemen. Aanleg van spoonoegen voor oorlogsgehruik. In Rusland is on langs eene proef genomen om door de militaire spoorwegwerkers vlug een spoorbaan te doen maken. Deze proef heeft zeer gunstige re sultaten opgeleverd en bleek voor de vorming van officieren en manschappen der spoorweg-kompagniën zeer nuttig te zijn.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 99