93 het elfde Pruisische legerkorps, dat door Spachbach, Gunstett en Morsbronn oprukt en gevolgd wordt door de Wurteinbergsche divisie. Het is het kritieke moment van den slag. De aanval van het elfde korps zal het vijfde in staat stellen, tegen half twee de heuvelruggen tusschen Worth en Froschweiler stormenderhand te veroveren. Gun nen wij het woord aan den Pruisischen generalen staf //De divisie-generaal Lartigue, die den Franschen rechtervleugel aanvoerde, had zeer goed begrepen, welk ernstig gevaar er gelegen was, zelfs voor de Fransche stellingen voor Worth, in elk verder voortrukken van den vijand aan deze zijde van Morsbronn. Om lucht te geven aan den onmiddellijk bedreigden vleugel, gelastte hij, dat de brigade kurassiers Michel, die in eeoe diepte, ten oosten van Eberbach, geposteerd stond, één harer regimenten vooruit zou brengen tegen de linkerflank van den aanvaller. h Men deed meer dan volgens dezen last verlangd werdwant de twee regimenten en eenige gedeelten van het zesde regiment lan siers, die zich lij hen gevoegd haddentogen op marsch. Maar het veld voor den aanval, dat, naar het schijnt, niet vooraf was verkend geworden, was bijzonder ongunstig voor ïuiterij, aangezien rijen boomeu, die zich van afstand tot afstand verhieven, gevelde stammen die in dichte groepen den bodem bedekten, en diepe slooten de bewe gingen van aaneengesloten massa's belemmerden, terwijl de zachte hellingen van deze hoogten, die overigens geheel ontbloot waren, voor de Duitsche infanterie een vrij schietveld openden. //In de eerste linie rukte het achtste regiment kurassiers, in escadrons- kolonne, voorwaarts; drie escadrons van het negende regiment volg den het in linie op den rechtervleugel, het vierde escadron achter waarts in pelotons-koloime [zug-colonne)-, nog meer achteruit en rechts de lansiers. //Zonder in den aanvang een vijand tegenover zich te hebben, begaf deze massa ruiterij van meer dan duizend paarden zich op goed geluk naar Morsbronn. Zij stond heldhaftig het vuur door van infanterie, gericht tegen haren linkervleugel uit den Albrechtshaus r Hof, en trachtte, de snelst mogelijke vaart aannemende, den vijand te bereiken, die bij Morsbronn nog bezig was zich te formeeren. //Deze maakte zich gereed om zijne voorwaartsche beweging te vol voeren, het twee-en-dertigste regiment in de eerste linie en bet vier- en-uegentigste in de tweede. Het bataljon, dat de rechterflank van het eerstgenoemde regiment uitmaakte, had twee compagnieën, de

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 100