99 Ook ouze koloniën hadden gedurende bijna twee eeuwen onzer heer schappij, door eene voldoende zeemacht beschermd, van buitenlandsche aanvallen niets te vreezen. 4. Die gunstige toestand heeft echter opgehouden te bestaan en nadat onze zeemacht, in het begin dezer eeuw reeds zeer verzwakt in 18061807 geheel door de Engelschen vernield werd, heeft deze nimmer haar vroeger standpunt weder mogen bereiken. En tegen woordig zijn de eischen eeuer in alle opzichten voldoende marine zoo hoog, dat onze financiëele krachten wel nooit zullen gedogen er eene vloot van genoegzame beteekenis op na te houden, die als eerste linie van defensie voor de verdediging onzer koloniën zal kunnen dienen. Was Daendels in 18101811 door het geheele verlies van de vloot genoodzaakt, de verdediging onzer koloniën tot Java te beperken en de ze verdediging uitsluitend aan de landmacht over te laten, ook thans zal bij eene groote onderneming tegen onze koloniën, eene onderneming, welke verovering onzer koloniën ten doel heeft dus nog steeds de taak der eigenlijke verdediging aan het leger moeten worden overgelaten en de zeemacht slechts een ondergeschikten werkkring kunnen vervullen. Daar onze geldmiddelen ook nu niet toelaten, een leger te onder houden, sterk genoeg om al onze door den Indischen archipel ver spreid liggende bezittingen tegen verovering te verdedigen, zullen wij, ter voorkoming van versnippering van krachten, onze macht op de belangrijkste moeten concentreeren. (Zie 18.) Zonder belangrijke uitbreiding der bestaande legermacht zullen wij reeds alle krachten moeten" inspannen wanneer wij ons tot eene be hoorlijke verdediging van Java. de voornaamste onzer bezittingen, beperken, en hoogstens eene kleine macht kunnen afzonderen om op Sumatra aan een ondergeschikten aanval wederstand te bieden. De taak, welke de landmacht bij de verdediging van Indië te ver richten heeft, zal zich dus hoofdzakelijk tot de verdediging van Java moeten bepalen. 5. Eene verdediging, uitsluitend op de landmacht steunende, zal evenwel aanvankelijk geheel lijdelijk, en afhankelijk moeten zijn van de plannen en handelingen des vijandsdaarbij zullen wij om zoo te zeggen moeten afwachten wat deze zal ondernemen, terwijl wij, door het concentreeren onzer landmacht op Java, niets zullen kunnen uitrichten tegen ondergeschikte ondernemingen als boven omschreven.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 106