102 schrijft daaraan grootendeels den opstand in Bantam toe), noodzaakten hem echter zijn plan op te geven. Later schijnt men het nog wel weder ter sprake te hebben gebracht; zeker is het evenwel, dat er in de laatste jaren niet meer aan gedacht, en thans geheel van de verster king der Meeuwenbaai afgezien is. Hetzelfde heeft zich voorgedaan met de door Daendels begonnen versterking van de Meraksbaai (mede in straat Sunda). A an het plan tot bevestiging dezer haven moest Daendels eveneens wegens de groote ongezondheid afzien, en toen het later door Van den Bosch, nogmaals onderhanden genomen werdheeft men het om de zelfde reden en omdat men de kosten niet evenredig met het te ver krijgen resultaat achtte, wederom laten varen. De groote voordeeleu van het bezit eener versterkte haven in straat Sunda in aanmerking nemende, is het vreemd, dat deze beide punten zoo geheel ter zijde zijn gesteldvooral de ruime Meeuwenbaai, alwaar het bezwaar der ongezondheid een bezwaar, dat bij elke terrein ontginning in Indië ondervonden wordt bij eene goede regeling der werkzaamheden wel te overwinnen zou geweest zijn. Van den Bosch was zoo zeer van de noodzakelijkheid eener haven in de aangegeven omstreken overtuigd, dat hij het denkbeeld aangaf om, wanneer op de westkust van Java daartoe geene geschikte plaats gevonden kan worden, er een op de tegenoverliggende kust van Sumatra te zoeken, doch dit denkbeeld werd verworpen, omdat zoo danige haven geheel geïsoleerd zoude zijn en dus, eene zelfstandige verdediging vorderende, tot versnippering der landmacht aanleiding geven zoude. 10. Havens aan de zuidkust van Java, waar de vijand slechts eene plaats ijilatjap vindt, geschikt om als uitgangspunt voor ope ration op Java zelf te dienen, en aan welke kust eene landing in 't algemeen dus niet zeer waarschijnlijk is, zullen slechts in het begin van den oorlog kunnen dienen als steunpunten, am de zeemacht in de gelegenheid te stellen, tegen de vijandelijke vloot te ageeren, wan neer deze straat Sunda of straat Bali tracht binnen te komen. Daartoe is de uitnemende haven bij Tjilatjap, die goed versterkt, en althans in den oostmoesson, wanneer de vijandelijke aanval, verovering van Java ten doel hebbende, het meest te verwachten 3S "iH geblokkeerd kan worden, ook voor het onderhouden der gemeenschap met het buitenland van zeer hooge waarde eu uitstekend geschikt.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 109