103 Op eene nadere beschrijving van deze haven komen wij later terug. §11. Aan de noordkust, waar de meeste en belangrijkste handels havens liggen, zal een toevlucht voor de koopvaardijvloot van het grootste belang zijn. Ruitendien zal, omdat bij eene poging tot verovering van Java de landing waarschijnlijk op deze kust plaats zal vinden, eene versterkte haven aldaar de zeemacht het groote voordeel verzekeren, ook gedu rende en na de landing te kunnen ageeren, terwijl zij tevens bij ope- ratiën in en buiten den Indischen archipel een uitnemend steunpunt opleveren zal. - Eindelijk heeft men hier het groote voordeel eener goede gemeen schap met het binnenland van Java. Eene goed versterkte haven aan Java's noordkust is daarom voor de verdediging van Indië van het hoogste belang. In de eerste plaats zou daartoe in aanmerking komen de haven van Batavia, welke, door hare ligging en de nabijheid der wester-zeeaccessenboven elke an dere te verkiezen zou zijn. Hiervan overtuigd, ontwierp reeds de Gouverneur-Generaal Van den Bosch het plan, om, door afsluiting en versterking der in zee uitgebouwde monding van de groote rivier (Tjiliwong)zoo aan de land- als aan de zeezijde, bij Batavia een toevluchtshaven voor de koopvaardijvloot te scheppen maar daar deze haven zeer weinig beteekenis zou hebben, is dit plan nimmer in be handeling genomen. Wellicht als uitbreiding van dit plan, is later, toen de pogingen om in West-Java een haven te bekomen mislukt waren, het denkbeeld geopperd, om bij de reede van Batavia de zoogenaamde maritime positie van Onrust, alwaar reeds in 1653 werven bestonden, te ver- sterkeu. Nog vóór dat dit plan tot uitvoering gekomen was, werd het reeds door Von Gagern ongunstig beoordeeld; evenwel begon men in 1848 onder den Gouverneur-Generaal Eochussen te bouwen, doch toen het werk om zoo te zeggen half voltooid was, werd het, als niet aan het doel beantwoordende, gestaakt. De gebreken der positie zijn, dat zij te geïsoleerd in zee ligt en aan de in hare omgeving geankerde schepen, die uit de verte bescho ten en vernield kunnen worden, geene veilige ligplaats verzekert. Het eerste gebrek zou vermeden zijn, indien de positie volgens het oorspronkelijk plan met den Java-wal verbonden was geworden, maar van dit plan heeft men wegens de hooge kosten moeten afzien.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 110