107 Legt men nu batterijen op de grenzen dezer vaarwaters en dan moet men ze al op eene diepte van ongeveer 6 Meters fundeeren dan zijn die afstanden zelfs voor zwaar kanon reeds te groot om op belangrijke uitwerking te kunnen rekenen, en zullen stoomschepen, die zich met eene lü-mijls vaart ongeveer 300 meter in de mi nuut verplaatsen, niet veel van het vuur dier batterijen te vreezen hebben. Versperringen zullen, bij eene zoo aanzienlijke breedte en diepte en zulk een zwaren stroom ook niet veel beloven, en wij zullen dus hierbij op eene krachtige hulp der zeemacht moeten rekenen, of de batterijen dichter bij elkander moeten brengen door ze in dieper water te fondeeren. In ons voordeel is hierbij, dat te Soerabaja geene grootere sche pen dan van 4863 d. M. diepgang kunnen binnenloopen en de vijand dus slechts kleine, misschien slechts gedeeltelijk gepantserde schepen tot een aanval op dezen haven kan aanvoeren, en wij hem derhalve met een paar monitors reeds eenen krachtigen weerstand zullen kunnen bieden. Ten einde het bezit der haven van Soerabaja volkomen te verze keren, zullen wij, in verband met de mogelijkheid om overal in de omstreken dier plaats te landen, ons ook aan de landzijde moeten verstreken. Deze versterking behoeft echter, gelijk later aangetoond zal worden, slechts tegen een coup-de-main ingericht te worden, zoodat, wanneer wij de maritime inrichtingen aan de monding der Kalimaas concentreeren, de bestaande Citadel met nog eenige minder beduidende werken, in verband met de geringe begaanbaarheid van den bodem, voldoende zullen zijn om alles, wat wij te Soerabaja hebben, tegen pogingen van de landzijde te beschermen 34.) 13. Met het oog op de groote moeilijkheid om op Java's noordkust eene goede oorlogshaven te vinden, heeft men ook wel de aandacht gevestigd op de vele goede wijkplaatsen, die de buiten bezittingen opleveren. Wij hebben echter gezien, dat eene door Van den Bosch verlangde haven op Sumatra tegenover Java's westkust om gegronde redenen ver worpen werd. Hetzelfde daartegen aangevoerde bezwaar bestaat ook tegen het geopperde denkbeeld eener versterking der voor groote schepen toegankelijke Klabat-baai op Bangka. Mocht achter het reeds herhaaldelijk ter sprake gebracht plan, om ook dit eiland te verdedigen, blijven bestaan, dan zou eene vestiging

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 114