109 oorlogshavendie aan de voornaamste eischen zou kunnen voldoen, te kunnen binnenkomen, geen grooteren diepgang dan 48 tot 63 d. M. mogen hebben, terwijl ook in de haven van Tjilatjap, bij de zware deining, die er meestal op de daar voor de haven liggende bank staat, geen zwaardere schepen dan dz 60 d. M. diepgang binnenloopen kunnen. Bij dien diepgang kan men niets anders hebben dan een klein, misschien slechts gedeeltelijk gepantserd schip, hetwelk, hoewel zeer voldoende tegen houten schepen, tegen de groote gepantserde schepen niet bestand is. Maar eenmaal aangenomen hebbende, dat de vijand hier gepantserde schepen kan brengen, dan moet men ook aannemen, dat die schepen groote fregatten of korvetten van 20 tot 50 stukken zullen kunnen zijn; en tegen zulke schepen zullen gepantserde vaartuigen, welke aan den eisch om te Soerabaja of te Tjilatjap binnen te kunnen loopen, voldoen, slechts weinig te beteekenen hebben. Het komt dus niet raadzaam voor, de geheele zaak aan dien eisch ondergeschikt te maken, maar voor de verdediging van Indië ook te rekenen op gepantserde schepen, die de groote vijandelijke vaartui gen staan kunnen. Deze zullen dan voornamelijk bij de verdediging vóór de landing moeten dienen, en daarna altijd nog in de baai van Amboina eene schuilplaats kunnen vinden. Ook tegen partieële ondernemingen, waarbij de vijand niet min der groote vaartuigen in het vuur zal kunnen brengen, zullen zoo danige vaartuigen goede diensten kunnen bewijzen. Acht men het echter onwaarschijnlijk, dat bi] partieële ouderne mingen de vijandelijke eskaders ook gepantserde schepen zullen tellen, dan zijn daarbij kleine geheel of gedeeltelijk gepantserde schepen met eene vrij groote snelheid, een diepgang van 45 palmen en eene zware bewapening voldoende. Behalve bij de algemeene verdediging, zal de zeemacht nog belang rijken steun kunnen verleenen aan de plaatselijke defensie onzer oorlogshavens; wij hebben daarop reeds gedoeld bij bespreking der verdediging van straat Madura. Ook te Tjilatjap en bij de andere havens, die wellicht nog gekozen mochten worden, zal zij groote diensten kunnen bewijzen. Daartoe zijn monitors of gepantserde .stoombatterijen onmisbaar, zoowel om die punten zeiven te beschermen als om eeue blokkade onmogelijk te maken. Snelheid is voor deze schepen geheel bij-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 116