112 Men zal dus moeten erkennen, dat ook een spoorweg langs de kust de landing niet kan voorkomen en deze dus voor de verdediging volstrekt geen nut heeft. Daarentegen zal een zoodanig gemeenschapsmiddel den aanvaller groot voordeel kunnen aanbrengen, ook al nemen wij de voorzorg, den weg in oorlogstijd zooveel mogelijk te vernielen en al het rollend materiëel er van te verwijderen. Zijne groote moeilijkheid is toch, eenmaal geland zijnde, ons leger te bereikenloopt er nu een spoorweg langs de kust, dan vindt hij daarin een gemeenschapsmiddel, hetwelk, vooral in het vlakke kust land, gemakkelijker dan eenig ander hersteld kan worden. Niet alleen dat zulk een spoorweg de aangevoerde bezwaren tegen eene verdediging van de kustlijn niet wegneemt, zelfs zou zoodanige weg voor de verdediging hoogst nadeelig kunnen zijn. Behalve de betoogde onmogelijkheid om den vijand, door eene op stelling van ons leger aan de kust, de landing te beletten, Heeft die opstelling voor ons nog het overwegende nadeel, dat, terwijl de vijand, na onze zeemacht te hebben geneutraliseerd en dus vrij zijnde in de keuze van zijn landingspunt, steunende op zijne vloot, aan het strand overal vereenigd en onverzwakt optreden of, wanneer de omstandigheden dit medebrengen, het gevecht ontgaan kan; wij daarentegen in het vlakke, weinig geaccidenteerde kustterrein den slag niet kunnen ontwijken, wanneer mindere sterkte ons daartoe noodzaakt; terwijl een terugtocht naar de bergachtige binnenlanden, waartoe wij, geslagen zijnde, toch zullen moeten overgaan, steeds zeer moeielijk voor ons zal zijn. Dit laatste is door de veldtocht op Java in 1811 overtuigend bewezen. Lastnot least is aan eene opstelling aan de kust het groote nadeel verbonden, dat daardoor onze troepen blootgesteld worden van het over het algemeen ongezonde klimaat der strandplaatsen. 17. Van eene geheel anderen aard wordt de zaak, zoo onze verdediging berust op eene meer binnen landsche stelling. Wel is waar zal de vijand zich dan veelal ongedeerd in de strandplaatsen kunnen vestigen en zelfs geheele landstreken kunnen bezetten, maar dit kunnen wij hem, gelijk hiervoren aangetoond werd, bij eene lege ring aan het strand ook niet beletten. Oin eene beslissing te verkrijgen zal hij dan toch altijd eindelijk genoodzaakt zijn, onze hoofdmacht in het binnenland op te zoeken en daarbij moet hij zich onvermijdelijk blootstellen aan de, vooral

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 119