4 loos zijn. Doch de vooruitgang in de bewapening moet nagenoeg even voordeelig zijn voor de vestingartillerie als voor het belege ringsgeschut. Dat de Pransche, volgens oude stelsels gebouwde vestingen zulks niet hebben bewezen ligt aan andere omstandigheden. In de eerste plaats toch werd weinig of geene rekening gehouden met de noodzakelijkheid om het muurwerk eener vesting te dekken. Dit gebrek is des te meer van belang met het oog op de contrebatte- rijen des aanvallers op de domineerende punten in den omtrek der ves ting. Bij Toul kon men b. v. van Mont St. Michel geheel in de vesting zien. Bij Soissons konden eenige Pruisische belegeringsbat- terijen zoodanige stelling kiezen, dat men een gedeelte van den escarpmuur der hoofdomwalling tot aan den voet van den muur zag (evenals bij Verdun en andere plaatsen), ten gevolge waarvan men daar eene volkomene bres van ongeveer 50 passen lengte kon schie ten. Dat de buitengewoon sterkeuit zeer hard materiaal gebouwde muren van de citadel te Belfort na de beschieting talrijke sporen van zware projectilen vertoonden zonder dat deze eenige beduidende vernieling hadden te weeg gebracht, is eene uitzondering en kan de nalatigheid der Pranschen ingenieurs niet verontschuldigennu toch de verbeteringdoor weglating van den bedekten weg en verhooging van het glacis, dan wel door het wegbreken der escarpmuren en vervanging van deze door vrijstaande murenof door de opwerping van aarden couvrefacen enz.zonder buitensporige uitgaven had kun nen plaats vinden. In de tweede plaats moeten wij, als oorzaak der spoedige over gave, wijzen op het gemis aan bomvrije ruimten. In dat gemis is nagenoeg de eenige reden te zoekenwaarom in de straksvermelde gevallen een coup-de-maiu gelukte. Waar voldoende bomvrije berg plaatsen en logies bestond, duurde de tegenstand reeds beduidend langer (Neu-BrisachToul, Longwy). Bij den stormaanval op 5 September 1870 tegen Montmédy wa ren volgens verklaring van Pransche officierende buskruitmaga zijnen zoodanig aan gevaar blootgesteld, dat de vesting, bij voort gezette beschieting (uit veldgeschutweldra had moeten capituleeren. Bij Marsal had dit geval werkelijk plaatsde kommandant van den aanvalstroep had reeds het bevel tot den afmarsch gegeven, toen in de vesting een kruitmagazijn, door een granaat getroffen, in de lucht sprong en de Pruisen van het gunstig oogenblik dade lijk gebruik makende, de vesting namen. Het kleine Pfalzburg verdroeg eene herhaalde beschieting, de tweede maal uit tien veld-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 11