batterijen, omdat bet bomvrije ruimten bezat. De bezetting verde digde zich dapper, en eerst nadat liet laatste ration-uitgegeven en de voorhanden oorlogsvoorraden vernietigd waren, stelde de brave bevelhebber de vesting ter beschikking des aanvallers. Het goed geapproviandeerde Bitche doorstond eene beschieting, uit veld- en belegeringsgeschut, gedurende vier dagen, omdat het vele bomvrije plaatsen had, en hield zich tot het sluiten van den vrede staande. Deze weinige feiten bewijzen reeds, van hoeveel gewicht het is, elke vesting te voorzien van bomvrije kazematten enz. voor de be zetting, de levensmiddelen en den krijgsvoorraad. Voor het verticaal vuur speelden de Pruisische getrokken mortie ren van 21 c. m. den hoofdrol; zij wierpen, op afstanden van 3000 tot 5000 pas, puntbommen van I1/, centenaar zwaarte, met 7 pond springlading Onder de vestingen zonder gedetacheerde forten werden echter alleen Straatsburg, Montmédy, Neu-Brisach en Mézières daaruit beworpen. De val van laatstgenoemde plaats wordt voornamelijk aan de vernielende werking dezer mortieren toegeschre ven. Hun belangrijk aandeel bij het bombardement van Straatsburg is reeds algemeen bekend. Bij de vestingen in Prankrijk was groot gebrek aan bomvrije kel ders en aan niet licht brandbare gebouwen. Wanneer de bevolking voor de vijandelijke projectilen nergens beschutting vindt, slaat zij tot vertwijfeling over en zal zij eene kleine bezetting tot de kapi- tulatie kunnen noodzaken; terwijl groote, uitgebreide branden, vooral in de nabijheid der wallen, niet alleen de militaire gebouwen, ma gazijnen enz. bedreigen, maar ook door hitte en rook eene krachtige verdediging kunnen verlammen of zelfs geheel kunnen beletten. De uitgestrekte branden te Straatsburg dwongen er op sommige plaatsen toe, het artillerievuur geheel te staken, omdat de bedieningsman schappen het op de wallen door den rook niet konden uithouden. Slechts eene zeer kleine plaats, zoo als Bitche, kon. zich staande houdenniettegenstaande de gebouwen daarbinnen tot puin geschoten waren. Een belangrijke reden voor den betrekkelijk geringen weerstand der naar verouderde stelsels bevestigde plaatsen was, dat zij slechts zeer onvoldoende in staat van verdediging gesteld waren. Van daar, dat men op belangrijke gedeelten geene traversen aantrof, ofschoon Pruisisch gewicht.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 12