125 W at de administratie aangaat, daarbij zou eene iverkclijke Intendance die zich met met administrative détails heeft bezig te houden, zeer wenschelijk moeten worden geacht. Ook voor den geneeskundigen dienst is het werk te omvattend en dus uitbreiding noodig. Behalve deze bijzondere zijn er nog vele algemeene ejschen waarvan voldaan moet worden, b. v. de overbrenging der troepen naar de binnen landen, het verplaatsen der magazijnen achter de verdedigingslinie]!, en de regeling en ten uitvoerlegging van een behoorlijk verdedigiim- stelsel, waarop de verdere regeling van het geheel zich kan baseeren. Wij zien derhalve dat er nog veel te doen valt, voor dat het be staande in behoorlijke orde is gebracht; en wanneer wij nu in aanmer king nemen, dat de begrooting voor het Departement van Oorlog in 1872 reeds een 20 millioen guldens beliep, dan gelooven wij met zekerheid te kunnen zeggen dat voorloopi.gzoo ooit, aan belangrijke uitbreiding van het bestaande wel niet zal kunnen worden gedacht, ja dat er zelfs nog heel wat tijd verloopen zal om in werkelijkheid eenen toestand te verkrijgen zooals deze zich op het papier voordoet. Nu willen wij de vorenstaande analyse geenszins doen strekken om met enkele pessimisten tot de conclusie te komen, dat wij met de beschikbare middelen aan geene verdediging van Java tegen eenen buitenlandsehen vijand kunnen denken. Integendeel zijn wij, hopende dat de toekomst ons, in stede van cijfers, die voor een te groot gedeelte slechts op het papier be- staan, een werkelijk en goed georganiseerd veldleger schenken zal, waarop wij, al zij dat dan ook geen 26,000 man sterk, met eenige zekerheid rekenen kunnen van oordeel, dat wij zelfs met de thans beschikbare betrekkelijk geringe macht, aangevoerd door een kundig eu energiek bevelhebber, volstrekt niet aan het behoud van Java be hoeven te wanhopen. Vooreerst toch is de onderstelling, dat eene magt van 25,000 30,000 man voor de verovering van Java zal worden uitgezonden, W'el wat overdreven. Men bedenke slechts, welke kosten Engeland heeft moeten maken om 14,000 man naar Abyssinie te voeren en aldaar te doen ageeren, eu dat de Franschen zich wegens de hooge kosten en den langen duur der expeditie uit Mexico hebben moeten terugtrekken, zonder een afdoend resultaat te hebben verkregen. en andere doen ons de op het einde der vorige eeuw gevoerde krijg der I ranschen op St. Domingo en later ook de expeditie van ri"1

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 132