126 Mexico, alsmede vooral de oorlog van Brazilië, de Argentijusche con federatie en de llupubliek Uraguay tegen de republiek Paraguay zien dat eene geringe en zelfs eene slecht georganiseerde macht in geaccidenteerd terrein tegen eenen overmachtigen vijand een langduri- gen en hardnekkigen krijg kan voeren en dezen zelfs tot de terug tocht noodzaken kan, mits zij slechts energiek aangevoerd wordt en van het terrein partij wordt getrokken. Wij hebben dan ook alleen beoogd, een zooveel mogelijk juist over zicht te geven van den werkelijken toestand onzer levende strijdkrachten, de basis, waarop ons geheele verdedigingsstelsel moet berusten. Thans kunnen wij onze denkbeelden verder uitwerken en nagaan, hoe wij, met de ter onzer beschikking staande macht, de reeds aan gegeven algemeene beginselen voor de verdediging van Java m toe passing moeten brengen. Vooraf merken wij echter op, dat de gegeven analyse van den werkelijken toestand reeds eene bevestiging is van de vooropge stelde meening, dat wij alle krachten zullen moeten inspannen om ons tot eene verdediging van Java te bepalen (slot 4-.), en wij dus de buitenbezittingen grooteudeels aan haar lot zullen moeten overlaten. Maar niet alleen ten opzichte van de geheele kolonie, ook op Java zullen wij ons moeten concentreerenwant om aldaar eene verdedi ging, als te voren omschreven werd, te voeren, moeten wij over eene sterke mobiele macht kunnen beschikkeu, welke wij slechts kunnen, verkrijgen, door het grootste gedeelte van ons leger in eene centrale positie te vereenigen en ons daarbuiten tot de verdediging van het hoogst noodige te bepalen. Om dit aan te toonen zullen wijvooruitloopende op onze verdere beschouwingen, onderstellen dat Java door eene macht van slechts 20,000 man aangevallen wordt en wij onze hoofdmacht in het midden des eilands hebben geconcentreerd, in welk geval de vijand natuur lijk zijn hoofdaanval ook tegen dat punt van concentratie zal richten. Daar buiten hebben wij nu de verdediging van Semarang aan het mobiel leger overlatende in de eerste plaats de havens van Soerabaja en Tjilatjap te verdedigen, laatstgenoemde ook om een aanval van de zuidkust te voorkomen, terwijl wij voorts in de tweede plaats Batavia als een der belangrijkste handelplaatsen tegen een coup de main moeten beschermen. Zie hieromtreutDer Krieg der Tripple-Allianz gegeu die Regierung der Republik Paraguay vou L. Schneider (Berlin, B. Behr'schen Buchhandlung 1S72).

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 133