128 als de onze (4000 man) geneutraliseerd te hebben, ons mobiel leger van 10- a 11,000 man, met 15,000 man aanvallen. Terugtrekken kunnen wij dan ook niet, want dan houdt de vijand, indien hij ons met 10- a 11,000 man vervolgt, nog 4- a 5000 man over, om langs een der wegen, die wij open moeten laten, in het bin nenland door te dringen. Niet alleen dat eene verdeeling onzer macht, vooral zoolang wij geene spoorwegen bezitten, hoogst gevaarlijk is, zij verzekert ons ook geenszins het bezit der landstreken, buiten het centrum onzer hoofdmacht gelegen. Onderstellen wij, om dit aan te toouen, dat de vijand met zijne geheele macht in West-Java, b. v. bij Batavia landt, dan zal de daar gestationeerde afdeeling N van ons leger, die slechts 2000 8000 man telt en dus te zwak is om tegenstand te bieden, moeten terug trekken. Onderstel nu verder, dat het haar gelukt, zich met de inmiddels van Tjilatjap oprukkende 4000 man te vereeuigen, dan kunnen wij nog, indien de vijand terstond tot de vervolging overgaat en tot ver zekering zijner vestiging aan het strand en van zijne gemeenschap 8,000 man achterlaat, slecht 9,000 tegen zijne 12,000 man stellen en deze zullen, wij zijn er van overtuigd, door een activen vijand ge- slagen zijn, voordat het mobiel leger uit midden- Java dat een lan gen en uiterst moeielijksn weg heeft af te leggenter hulp zal kunnen snellen. Wanneer nu dit mobiel leger evenwel voortgaat, en, versterkt door het overblijvende der geslagen troepen, den inmiddels verzwakten vijand tracht aan te vallen, zal deze uit den aard der zaak terug trekken, en, gedekt door de inmiddels in zijnen rug aangelegde ver sterkte stellingen, zich weder inschepen, naar midden-Java stooinen, en zich aldaar nestelen, vóórdat wij er teruggekeerd kunnen zijn; van deze onderneming is dus voor ons niets als nadeel te ver wachten. Hetzelfde wat wij hier voor een aanval in West- Java aangetoond hebben kan, mutatis mutahdis, op eenen aanval in Oost- Java toe gepast worden. Men zal ons wellicht tegenwerpen, dat wij de operatien des vijauds te snel ondersteld hebben en dat, wanneer wij zorg dragen alle transport middelen te vernielen of naar het binnenland medeteslepen, hij vele voorbereidingen zal moeten treffen alvorens hij naar het binnenland doordringen kan. Daargelaten, dat w'j zoodanige afdoende handeling

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 135