ISO eene verdeeling geheel buiten verhouding zou zijn met de geringe effective sterkte van ons leger, bijeen moeten houden in eene, niet weinig troepen te verdedigen centrale positie, waaruit zij zich gemakkelijk naar alle punten kan bewegen. 19. Hoewel de langwerpige gedaante van Java niet zeer voor- deelig voor de verdediging is, kan er toch geen twijfel bestaan of die centrale positie moet in het midden gezocht wordenwant alleen daar staat men in een centraal punt, van waar, beter dan uit eenig ander, de verwijderde en onbezette deelen van het eiland kunnen worden beheerscht, en hoewel de vijand zich dan wel onverlet in eenige deel van Oost- of West-Java zal kunnen vestigen, zal hij zich, zonder eene niet aanneembaar groote overmacht te bezitten, in deze beide gewesten niet kunnen verdeeleu, zonder zich aan het gevaar bloot te stellen, partieel geslagen te worden en dus nimmer zijn ge zag ver kunnen uitbreiden. Pm mocht de vrede gesloten worden vóórdat onze centrale positie genomen is en onze verdedigingsmiddelen uitgeput zijn, dan zal de vijand de door hem bezette landstreken, die wel op grond van krijgs kundige overwegingen door ons verlaten kunnen worden, maar daarom door hem nog niet veroverd zijn, wel weder moeten ontruimen want zonder deze voorwaarde hebben wij van de voortzetting der oorlogs slechts voordeelen te verwachten. Nu vindt men in midden-Java een terrein, hetwelk door vier groote vulkanen, de Soembing, de Sindoro, de Merbaboe en de Merapi,den Oengaran en de verbindingsruggeu dezer bergen ingesloten, door vele diep ingesneden bergstroomen verdeeld is in een groot aantal smalle ruggen, welke slechts langs zeer moeielijke défilé's toegankelijk zijn. Deze smalle bergruggen, overal waar water kan gebracht kan wor den met sawah's bedekt en sterk bevolkt, en, waar het water ont breekt, met bosch en zware alang-alang begroeid, leveren slechts zel den bruikbare terreinen op om zelfs met eeue geringe macht van .6000 a 8000 man te manoeuvreeren, doch zijn uitstekend geschikt voor den door ons te voeren kleinen oorlog, en kunnen gemakkelijk met eene geringe macht verdedigd worden. Ëeeds gedurende den Java-oorlog heeft men de hooge waarde van het bergland en van zijne voortreffelijke stellingen voor de verdedi ging leereu kennen, en is de gunstige invloed van zijn gematigd luchtgestel op de gezondheid en de veerkracht der troepen meer en meer uitgekomen.

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 137