131 Ook omvat het de vruchtbaarste landstreken van Java, met eene talrijke en welgezinde bevolking, en levert het dus meer hulpmid delen op dan elders te vinden zijn. Buitendien zullen wij door eene concentratie onzer macht ons bet best van de goede gezindheid en zeer te waarderen medewerking dei- vorsten van Soerakarta en Djokjokarta verzekeren. Eindelijk staat men er beter dan in eenig ander deel van Java in verbinding met het noorder- en zuider- strand en in het bijzonder met Tjilatjap, de eenig veilige haven die aan de zuidkust gevonden wordt; een voordeel, van des te grooter waarde omdat deze haven ons het zekerste middel tot gemeenschap met het buitenland verschaft, terwijl ook met de oorlogshaven van Soerabaja door de vallei der Solo rivier eene goede gemeenschap bestaat. In een woord, nergens zijn de kansen tot het voeren eener krachtige verdediging gunstiger dan in midden-Java, en het was dus op zeer goede gronden, dat reeds de Gouverneur-Generaal Van den Bosch het beginsel aannam, dat de hoofdverdediging van Java tegen eenen buitenlandschen vijand in het door ons beschreven bergland moest geconcentreerd worden. 20. De meest rationeele wijze van verdediging van een berg land bestaat nu voorzeker daarin, dat men de troepen in een cen traal punt bij de vereeniging der valleien of dalen en der daarin gelegen wegen uit de benedenlanden opstelt, de ingangen dier valleien bezet houdt om steeds tijdig van 's vijands bedoelingen onderricht te zijn, en, zoodra de vijaud door het inslaan van een of meer wegen zijn voornemen verraden en de vrijheid verloren heeft, op eenen an deren weg over te gaan, offensief optreedt, hetzij door zijne naaste kolonnes met vereenigde strijdkrachten tegemoet te gaan en slag te leveren, terwijl men de anderen door eene geringe macht doet tegenhouden hetzij door langs eenen anderen weg dan de door hem gekozene zijne gemeeenschap te bedreigen. Altijd moet men echter den aanval voorkomen en den vijand te gemoet gaan, dus eene zijdelingsche verdediging voeren. Doet men dit niet, en voert men verdediging rechtstreeks, dan verliest men zijne belangrijkste voordeelenwant alle stellingen in het gebergte zijn onzelfstandig, te uitgebreid, hangen te veel van eenen enkelen post af en leveren slechts zelden ruimte genoeg op, om eene beslissende beweging tegen den aanvaller- te kunnen uitvoeren. Ook mag men zich nimmer door schijnaanvallen laten verleiden, de centrale positie uit de handen te geven dadelijk na het terug-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 138