188 de operatielijn hier veel korter dau bij aanvallen van de oost- en westzijde, zoodat deze plaats dus zeer geschikt zijn zoude om als uitgangspunt eener operatie tot verovering van Java te dienen. Iii den oost-moesson is alhier echter buiten de haven geene lan ding mogelijk en zullen de schepen zelfs buitengaats meestal kruisende moeten blijven; het bezit van die haven is dus in dat jaargetijde een onvermijdelijk vereischte voor het welslagen eener zoodanige operatie. Daarentegen is in dit saisoen eene landing op de noordkust overal zeer gemakkelijk, en zal de vijand zich dus bij eene goede verdedi ging der haven van Tjilatjap niet aan deze vertragende operatie wagen, ui liever eene landing aan de noordkust beproeven. In den westmoesson is echter eene landing te Tjilatjap ook bui ten, hoewel in de onmiddellijke nabijheid van de haven mogelijk; doch ook dan is de gemeenschap tusschen de vloot en het strand buiten de haven niet genoegzaam verzekerd, en dus het bezit dier haven evenzeer noodig. Vermits echter in dit saisoen eene landing aan de noordkust op vele punten dikwerf moeielijk is, is het niet onmoge lijk, dat de vijand alsdan Tjilatjap tot uitgangspunt zijner operatiën kiest, te meer omdat hij door de mogelijkheid eener landing buiten de haven ook trachten kan, zich door eene onderneming vaV de land zijde van de haven meester te maken. In den oostmoesson is eene landing op de noordkust het meest- waarsdhijnlijk, ja bijna zeker, vermits de vijand in dit saisoen het beste en eigenlijk het eenige geschikte om op Java oorlog te voeren met zijne vloot steeds in de nabijheid van de kust ten anker komen en overal landen kan, en de wegen, langs welke hij het binnenland kan bereiken, hier het kortst zijn. Het vorenstaande resumeerende zien wij dus, dat een aanval van noordzijde de meest waarschijnlijke is; dat wij echter in den west moesson ook op een aanval van de zuidzijde moeten rekenen; dat een aanval van de oostzijde mogelijk, doch wegens de lange opera tielijn eene hoogst gevaarlijke onderneming is, welke de vijand niet icit wagen zal, terwijl eindelijk een blik op de kaart ons spoedig overtuigt, dat een westelijke aanval eene zoo groote fout zou zijn, at het niet denkbaar is dat de vijand daarin zal vervallen. S 22. W ij hebben dus in de eerste plaats na te gaan, welke ac- s^en van de noordkust naar het binnenland van midden-Java voeren. Als de kortste en een voor alle wapens geschikte weg komt Van

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 140