136 Van Borlja, dat wij zooeven noemden, loopt nog een weg van Soemowono naai' Ambarawa, en een tweede over Banjoe Koening naar Tanah Merali op den grooten weg boven Ambarawa, welke beide echter thans geen groote troepenbewegingen toelaten. Belangrijker dan de zooeven bedoelden is de weg van Wel'Tie naar Selakotan, met eene zuidelijke verlenging over Ngadiredjo en Temangoeng naar Setjang, op den grooten weg tusschen Ambarawa en Magelang, uitkomende; welke thans reeds voor lichte voertuigen bruikbaar is en weldra ook door zwaardere bereden zal kunnen worden. Wij zien dus, dat alle rechtstreeksche accessen van het noorderstrand bewesten Semarang naar het binnenland van midden-Java leidende, op den weg van laatstgenoemde plaats naar Magelang uitkomen, en dus door eene stelling op dien weg beheerscht zullen worden. 24. Beoosten Semarang blijft het strand tot bij de rivier Tangoel-Anging op de grenzen van Djapara moerassig, zoodat men, om aan dien kant te opereeren, eerst in de baai van Djapara, eene geheel opene reede, zal kunnen landen. Eene betere, doch verder van liet doel verwijderde landingsplaats vindt men hier te Lassem, dicht bij Rembang, die tevens het voor deel oplevert, dat de vijand, langs de goede wegen welke van laatst genoemde plaats naar Toeban en Bodjonegara leiden, zich met het binnenland in gemeenschap zal kunnen stellen tot verkrijging van levens- en transportmiddelen. Neemt men, behalve de groote voordeelen, aan eene landing bij Dja para of bij Lassem verbonden verzekerde ligging voor de vloot,gemak kelijke gemeenschap met den wal en gelegenheid tot het verkrijgen van transport- en levensmiddelen in aanmerking, dat de vijand bij eene operatie van dezen kant in de vlakte van Demak, waar de Toen- tangrivier zich in twee armen splitst, eene uitstekende positie vinden zal om ons leger af te wachten en slag te leveren, dan kan men met vrij groote zekerheid aannemen, dat een goed ingelichte vijand, die rechtstreeks op het doel wil afgaan, zijne landingsplaats beoosten Se marang kiezen zal. Op den verderen loop der operatiën zal het bij deze onderneming geen invloed hebben, of hij zijne keuze op Djapara dan wel op Las sem vestigt; want in beide gevallen zal bij, om op Semarang aan te rukken, den grooten postweg moeten volgen (na eerst van Djapara op Pattie te zijn gegaan). Daar wij hem ook hier in het moerassig terrein, zonder groote

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 143