137 moeite, veel hinderpalen in den weg kunnen leggen en deze beweging even als eene operatie van het westen van Semaraug, het nadeel van een omweg heeft, zal hij ook bij eene landing beoosten Semarang een acces volgen, hetwelk rechtstreeks naar de binnenlanden voert. Zoowel bij eene landing te Djapara als bij Lassem zal dan Patti op den grooten postweg als het uitgangspunt der operatie beschouwd kunnen worden. Er staan dan verder twee wegen open, namelijk de groote postweg en de weg van Pattie over Grobogan naar Poerwodadie (Semarang), welke onderling door eenen dwarsweg tusschen laatstge noemde plaats en Demak op den grooten postweg weder verbonden worden. Van den dwarsweg voeren onderscheidene, min of meer bruikbare wegen in verschillende richtingen naar het binnenlanddoch deze komen allen samen in den weg die van Kedoeng-Djattie naar Karang- Loh en van daar met twee vertakkingen naar Bagoeman achter Am- barawa en naar Salatiga loopt. In dezelfde omstandigheid verkeert een weg, die van Genoek beoosten Samarang over Broemboeng naar Goeboek, op den zooeven bedoelden dwarsweg voert. Eindelijk vermelden wij hier nog eenen weg, die, van Poerwodadie uitgaande, omstreeks Goendik op den spoorbaan naar Soerakarta uit komt, en, als voedingslijn van dien spoorweg, met der tijd wellicht van belang kan worden. Beoosten Semarang komen de accessen naar het binnenland dus allen uit op de oostelijke vertakking van den grooten weg, welke van Semarang naar de binnenlanden loopt, en zullen dus door eene stelling op dien weg beheerscht worden. 25. In de tweede plaats zullen wij nu de accessen behandelen, wel ke den vijand bij eene landing op de zuidkust openstaan. Wij hebben reeds aangetoond, dat de operation daar van Tjilatjap moeten uitgaan, en wij ons hier dus alleen bezig te houden hebben met de wegen, welke van deze plaats naar midden-Java voeren. Deze zijn: de zuidelijke weg, die van Tjilatjap over Djetties, Ambal, Sernangi en Brossot loopt, en bij Djokjokarta aan de noordelijke accessen aan sluit; de weg van Tjilatjap over post Boentoe, Gombong en Poer- woredjo naar Magelang, op den westelijken zijtak van den weg van Semarang, welke door eenen weg van Poerworedjo langs de Kali Bogowonto naar Sernangi met den zuidelijken weg verbonden is, en door eenige min of meer bruikbaar paden met Djokjokarta gemeen schap heeft; einde':jk van post Boentoe een weg, die, over Banjoemaas,

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 144