139 Hoewel nu eene meer zuidelijke plaatsing in de richting van Setjang 1 voordeelig zou zijn ten opzichte van de bij deze plaats uitkomende wegen van Welerie en vooral van de wegen, welke van Tjila- tjap naar het binnenland voeren, en in de richting van Soe- rakarta ten opzichte der omstreeks deze plaats uitkomende accessen van de oostkust, zou men zich in het eerste geval te ver van de oostelijke, en in het tweede te ver van de westelijke toegangen der- noordkust verwijderen. In beide gevallen vermindert het overwegend voordeel, van reeds bij de landing op de noordkust eene op de centraalstelling steunende krachtigen tegenstand te kunnen bieden, en verkort men den terug- tochtslijn, die, in verband met de geringe breedte van het eiland Java, reeds zoo klein is, dat men maar al te spoedig genoodzaakt wordt in westelijke of oostelijke richting te retireeren en alzoo het grond denkbeeld der opstelling onzer troepen in midden Java schei ding van het oostelijk en westelijk gedeelte, om daardoor den vijand te beletten, zonder machtsverdeeling het grootste gedeelte des lands te bezetten los te laten. In aanmerking nemende, dat aanvallen langs de zuidelijke accessen alleen in den westmoesson van belang en door eene plaatselijke verdediging van Tjilatjap tegengegaan kunnen worden, dat daaren tegen aanvallen van de noordzijde juist in den westmoesson minder waarschijnlijk zijn, doch in het droge, voor het voeren van den oorlog het meest, zoo niet uitsluitend geschikte jaargetijde, den vijand de meeste voordeelen beloven en bijna zeker zijn te verwachten, terwijl aanvallen van de oost- en westzijde slechts tot vertraging zullen leiden en dus zeer onwaarschijnlijk zijn zijn wij vail oordeel, dat in de eerste plaats de aandacht moet gevestigd worden op eene goede verdediging tegen aanvallen langs de noordelijke accessen en dan ver der op zich-zelf staande maatregelen tegen aanvallen van de zuid zijde moeten worden beraamd. 28. Wij zullen dus in de eerste plaats het meest geschikte punt voor eene centraalstelling, ten opzichte van aanvallen langs de noordelijke accessen, nader moeten bepalen. Zooals wij reeds aangetoond hebben, en door een blik op de kaart (een etappekaart zal hier de meeste diensten bewijzen, omdat daarop de wegen bet beste uitkomen) terstond bevestigd wordt, ligt het centrum dezer accessen in de vallei van Ambarawa. In deze vallei of dalketel, een van die weinige ketelvormige meer-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 146