zwak en bandeloos of oneenig met de burgerij is; en eindelijkwan neer in den omtrek der vesting, zoo mogelijk aan meer dan eene zijde, binnen den afstand van het werkzaam geschutvuur, domi- neerende hoogten aanwezig zijnvan waar men goed in de stad en in de vestingwerken kan zien. Het zal nu wel overbodig zijn, hier nog in bijzonderheden 11a te gaan, hoe moet voorzien worden in de eischen, welke voor eene sterkte gesteld moeten worden om zoodanigen aanval voor den vijand ongeraden te doen zijn. Alleen zullen we nog nagaanhoe men den nadeeligen en gevaarlijken invloed der domineerende punten rondom eene vesting zooveel doenlijk onschadelijk kan maken. Eene opmerking vooraf. Reeds boven is gezegd, dat slechts ééne categorie van oude ves tingen, n. 1. die welke de door den vijand te volgen wegen afsluiten, hare strategische waarde behouden hebben. De overigen zijn over 't algemeen zonder waarde, en het is geldverspilling wanneer men voor de instandhouding daarvan nog een steen verplaatst. Even afkeurenswaardig zou het echter zijn, indien men niet eene nog nuttige vesting zooveel doenlijk verbeterde, overeenkomstig de eischen des tijds en in verband met de eischen, welke men aan die vesting in oorlogstijd wil stellen. Het zou tot te hooge uitgaven leiden, indien rren van elke vesting eene verschanste legerplaats met een of twee rijen voorgelegen forten wilde maken; dit is ook niet 1100- dig, maar elke vesting die men behoudt dient althans ook een weer standsvermogen te bezitten zooals b. v. Straatsburgd. i. van P/2 tot 2 maanden. Reeds de eenvoudige overweging, dat de waarde van hetbij spoedige overgave eener vesting in 's vijands handen vallend krijgsmateriaal verre het door haar bewezen nut te boven gaat, doet zoodanige sterkte noodig achtenkan de vesting den vijand niet zoolang tegenhouden, dan is zij ook de onderhoudskosten in vre destijd niet waard. Straatsburg is grooter dan de meeste andere nog behouden Eran- sche vestingen van vroegeren datum. In die grootte lag een hoofd moment van de sterkte der plaats. Niemand zal nu echter het weer vermogen eener vesting willen vermeerderen door vergrooting harer omwalling; men moet dit doel trachten te bereiken door andere mid delen, en wel door eene krachtige, op de tactiek en de verster kingskunst gegronde verdediging vau het vóór de vesting gelegen terrein. De veldverschansing. kan hier groote diensten bewijzen. Ten gevolge der zoo toegenomen uitwerking der draagbare vuur-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 15