162 dat het strand langs de schildpaddenbaai, voor zoover het buiten het vuur der kustbatterij gelegen is, bestrijkt en tevens vuur op de havenmonding brengen kan, de verdediging groote kracht kunnen bij zetten en de landing zeer kunnen, beuioeielijken. Aldus versterkt, kunnen wij de havenmonding gerust onneembaar noemen, en wanneer alsdan de kustbatterij aan de landzijde een te gen belegering bestand vestingfront bekomt en door een parados, te vens keelsluiting der batterij, daarvan afgescheiden en tegen het vuur van dien kant gedekt, gelijkertijd tot een reduit van dat vesting front ingericht wordt, dan zullen wij ons genoegzaam tegen onderne mingen aan de zuidkust van Java gedekt hebben. Ten einde echter op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, zal een bruggehoofd bij het snijdings-punt van den postweg met de Serajoe diensten kunnen bewijzen, om, wanneer het den vijand mocht geluk ken Tjilatjap te vermeesteren, onzen terugtocht naar het binnenland te dekken, alwaar wij dan, zoo wij Ambarawa kunnen bereiken, wel licht weder gelegenheid zullen vinden onze macht te verzamelen. Zooals wij reeds gezegd hebben, is Tjilatjap als eenige depötplaats niet aan te bevelen. Het zal dns raadzaam zijn, nog eene andere bihnen'slands op te richten, waartoe de aandacht gevestigd is op eene positie, nabij Adji-Barang, in het algemeen als sterk doorsneden en ongenaakbaar bekende terrein Daja-Loehoer (Banjoemas) gelegen. Deze positie, in den rug en de rechterflank door ongenaakbaar ter rein, in front door groote natuurlijke hindernissen, welke door kunst werken nog vermeerderd kunnen worden, gedekt en op de linkerflank met den licht te bewaken weg naar Tagal in gemeenschap, is bij uit nemendheid geschikt tot plaatsing der magazijnen van het leger te velde. De natuur heeft voor deze stelling reeds zooveel gedaan, dat het onnoodig is permanente werken aanteleggen, doch zij met solide veldwerken in zeer korten tijd in verdedigbaren toestand gebracht kan worden.- 24. Uitgaande van de stelling, dat onze levende strijdkrachten niet groot genoeg zijn of kunnen worden tot eene verdediging van Java, hebben wij aangetoond, dat onze macht in eene centrale positie in het midden vau dat eiland moet worden samengetrokken, en ons tot dusverre nagenoeg uitsluitend bezig gehouden met de vraag, hoe aldaar de verdediging moet worden gevoerd. Evenwel hebben wij reeds gezien, dat wij ook buiten het centrum dier verdediging ver plichtingen te vervullen zullen hebben, n. 1. de verdediging der haven

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 169