wapenen is zij mede zeer in waarde gestegen. Sedert Sebastopol komt zij bij den vestingoorlog meer en meer de duurzame versterkings kunst te hulp, en zij is thans reeds bijna een onmisbaar bestanddeel der verdediging geworden. Voor de versterking van het vermoede lijk oorlogstooneelvan de strategisch gewichtigste punten, wordt thans de tijdelijke versterkingskunst te hulp geroepen; hierdoor worden de .hooge kosten van permanente werken vermeden. De waarde van beide takken der fortificatie veldverschansiug en tijdelijke bevestiging is voor Belfort en Parijs geblekenterwijl men ook uit den oorlog van 1866, in het bruggenhoofd van Flo- ridsdorf-Stadlaunabij Weenen, een voorbeeld van hun gebruik aantreft. Wat is nu noodig voor de straks bedoelde krachtige, op tactiek en versterkingskunst gegronde verdediging van het vóór de vesting gelegen terrein? In de eerste plaats, dat mendoor fortificatorische werkzaamheden, de aanvalswegen des vijands zooveel mogelijk af sluit; in de tweede plaats, dat de verdediger de aangewezen empla cementen voor de bombardementsbatterijen des vijands, n. 1. de bin nen het bereid van het geschut gelegen domineerende hoogten, door tijdelijke versterkingen of althans door goed aangelegde veldwerken en batterijen bezet. De tusschen deze en de vesting aanwezige ter reinen worden in verdedigbaren staat gebracht door verhakkingen, tirailleurloopgraven enz. met de noodige verbindingslijnen, zoodat men vóór de hoofdomwalling een tweeden, zelfs een derden kring van verdediging aanlegt en dus inderdaad de vesting grooter maakt. Maakt men wellicht door deze maatregelen 's vijands bombardement niet geheel onmogelijk, zeker wordt het toch ten zeerste bemoeilijkt immers wanneer de hoofdomwalling der vesting naar behooren ver beterd is naar de tegenwoordige eischen der versterkingskunst. Wij moeten hierbij opmerkendat bij getenailleerde en gebastionneerde fronten dikwijls, op gronden waarvan de ontwikkeling ons hier te ver zoude voeren, het geval zal voorkomen dat, met betrekkelijk weinig belegeringsgeschut, elk front met bepaalde overmacht wordt aangetast, terwijl aan eene verplaatsingaan een veranderd tracé der wallen, in den regel niet te denken valt. Men zal dan op het gla cis, nog verder van de vesting af, krachtige vooruitgeschoven bat terijen behooren op te werpen, welke in de verdediging tegen den ge- welddadigen aanval ongeveer dezelfde rol spelen als de contre-approches bij de geregelde belegering. Deze batterijen dienen reeds in vre-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 16