164 Eene landing is oost-Java kon' zijns inziens alleen eene verovering van Soerabaja ten doel hebben, zoowel om zich daardoor meester te maken van de oorlogshaven, als van de daarbij gelegen inrichtingen ten behoeve van zeemacht. Zij kon geschieden te Probolinggo of te Pasoeroean, en, wanneer straat Madura niet versterkt wordt, ook te Grissee of zelfs oostelijker op eene zandige strook strand nabij Soerabaja. De afstand van Pa soeroean tot Soerabaja bedraagt 41 palen of drie marschdagen, maar de vijand zal minstens eenige weken noodig hebben, alvorens hij tot eene belegering zal kunnen overgaan. In dien tijd zal ons leger uit midden-Java in den oosthoek kun nen zijn om Soerabaja te ontzetten, zoodat deze operatie waarschijn lijk door den vijand wel niet ondernomen zal worden; en dit te min der, omdat Soerabaja sterk genoeg is om langdurig verdedigd te kun nen worden. Daarom is z. i. wel aan te nemen dat, wanneer Soerabaja behoorlijk versterkt is, de vijand zijne krachten niet eene verovering dier plaats zal verspillen, maar liefst dadelijk eene beslissing tegen onze hoofdmacht in midden-Java zal gaan zoeken. Daargelaten, dat het wel steeds in 's vijands belang zal zijn eene dadelijke beslissing tegen onze hoofdmacht te zoeken, onverschillig of Soerabaja versterkt is of niet, zijn van oordeel, dat deze vesting niet zoo sterk was als Yon Gagern, en zijn voorganger onderstelden. Kan 's vijands belang medebrengen, zich van Soerabaja meester te makendan moet hij daarin wel spoedig slagenwant door de stad te bombardeeren, zal de ellende onder de blanke en andere be volking door het tropische klimaat spoedig zoo groot worden, dat men wel tot eene overgave genoodzaakt zal zijn. Op ontzet der vesting valt ook niet te rekenenwant afgeschei den van de moeielijkheidom een leger van voldoende sterkte met al den nasleep van dien in den vereischten tijd van midden- naar oost-Java over te brengen, behoeft de vijand slechts een observatie korps in eene voordeelige positie achter de kali Brantas op te stellen, om ons tegen te houdenen wanneer wij dan die stelling niet spoe dig kunnen forceeren, zal de vesting gevallen zijn voor wij haar ter hulpe kunnen komen. Buitendien blijft zulk eene onderneming steeds hoogst gevaarlijk, omdat wij daardoor onze centraalstelling moeten ontblooten. Wan neer nu de vijand slechts eene demonstratie tegen oost-Java doet, en wij, daardoor misleid, onze strijdkrachten verplaatsen, dan zou hij de zijne door middel van stoomschepen met snelheid op het ont-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 171