166 trekken. Buitendien zal, bij de'tegenwoordige snelle wijze van oorlog voeren, een constructiewinkel gedurende den oorlog weinig nut stricbten, en zal men dus steeds moeten zorgen voor het opleggen van eenen voldoenden voorraad in de depötplaatsen op de operatie- lijn van het leger. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat de vesting Soerabaja in geen enkel opzicht nuttig is voor de verdediging van Java; dat zij in tegendeel daarvoor nadeelig, ja zelfs gevaarlijk worden kan. Dit komt nog meer uit, wanneer men bedenkt, dat wij, om die vesting te verdedigen, eene macht van 5000 a 6000 man zullen moeten afzonderen, waardoor ons mobiel leger noodwendig zeer ver zwakt worden zal; zelfs dan, wanneer wij, gelijk Van den Bosch, deze macht uit de voor den krijg in het open veld minder geschikte troepen (schutterij en lichtingen uit de bevolking van Madura) trachten te vinden, zal daardoor toch nog eene belangrijke bron, die later, na wat meer oefening, tot aanvulling van net mobiel leger zou kun nen strekkengeneutraliseerd worden. Wij gelooven daarom, dat de vesting Soerabaja onlangs op zeer goede gronden verworpen isen de werken daar thans geslecht worden. Zoolang die vesting bestond, moest zij, in geval van bedreiging, ontzet en ondersteund, en de middelen daartoe in tijds verzameld worden. Zij noodzaakte ons tot het verspreiden onzer beperkte materieële en levende strijdkrachten over eenen grooten afstand (Soerabaja is 391 kilometer van Willem I verwijderd) en tot het oprichten van maga zijnen voor levensbehoeften, kleeding en krijgsvoorraad en vooral ook van hospitalen, en dat, terwijl het hoogst onwaarschijnlijk is dat de vijand zijne krachten uitputten zal aan de verovering dezer onder geschikte versterking, die hem, als hij in midden-Java eene hoofd beslissing verkregen heeft, toch van zelf in handen vallen zal. Zon- die vesting daarentegen, kunnen wij oost-Java aan zich zeiven over laten en, ingeval van eene vijandelijke landing, onder de bescherming van het volkenrecht en de humaniteit der veroveraars stellen. Wel is waar zal de vijand dan ongehinderd oost-Java kunnen bezetten en zich de middelen, welke dit landschap voor zijne opera- tiën tegen midden-Java oplevert, ten nutte kunnen maken, maar dit wordt hem door de bevestiging van Soerabaja ook niet belet. Wij hebben reeds gezegd, dat hij wel voorbereid zal zijn, ook zonder de hulpmiddelen welke Soerabaja opleveren kan, den krijg

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 173