1 168 in zijn werk sur la defense des états o. a: uLe siége du gouver nement et de Vadministration, le foyer des affaires et des influences politiques est toujours une position stratégique importanteet presque toujours un point stratégique décisif. Les invasions qui ont marquees les guerres de la république et de Vempire prouvent en effet que la chute des capitales a eu géne- ralement pour résultat de paralyser toutes les ressources de la defense. Ook Oari Von Elgger zegt in zijn werk über die StrategieIn centralisirten Staaten Jcann die Eroberung des Landes mit der Ein- nalime der Hauptstadt als vollendigt angesehen werden. Hier laufen alle Heiden der Verwaltung zusammenhier befinden sich die wichtigsten Etablissementen. Mit die Einnakme der Hauptstadt fallen der eine Partei so reiche Hülfsquellen und. Kriegsmitteln in die Heinde, und der andere werden so viele entzogen, das für diese die Aussiclit auf fernern er- folgreichen Widerstand bedeutend vermindert wird Dit in acht nemende, betoogde Van der Wijck reeds, dat Batavia als bestuurszetel volkomen ongeschikt is. Vooreerst, omdat die stad bij het strand gelegen en de vijand dus bij zijne operatiën daartegen zoo krachtig mogelijk kan optreden, daar hij zich niet van zijne vloot, hier de operatiebasis, behoeft te verwijderen. Ten tweede zou men, om de geheele oude stad met hare maga zijnen en pakhuizen, alsmede de daaromheen geplaatste woningen der Europeanen en alle over eene grooter oppervlakte verspreide gouver nementsgebouwen, gezamentlijk een terrein van 4uren gaans in om trek beslaande, behoorlijk te versterken, een kring van versterkingen moeten aanleggen, die, zelfs aannemende dat deze voor een groot gedeelte door eene inondatie gedekt kan worden, zoo groot zou moeten worden dat men om niet te spreken van de kosten onmooglijk de vereischte verdedigers daarvoor zou kunnen aanwijzen, tenzij men van Batavia het hoofddoel der verdediging van Java maakte, waardoor men echter het geheele stelsel eener geconcentreerde ver dediging in midden-Java zou omverwerpen. Bovendien zouden die verdedigers, wanneer de mogelijkheid al mocht bestaan ze te vinden, in de versterkte plaats opgesloten zijn en, daar geene mogelijkheid bestaat gemeenschap met het in midden-Java op gestelde mobiel leger te onderhouden, na eventuëele inneming voor de verdere verdediging verloren gaan;ja zelfs zou het den vijand niet moeielijk vallen, door het bezetten van den terugtochtslijn naar de binnenlanden het geheele in de versterking opgesloten leger voor de

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 175