1 169 verdere verdediging van Java te neutraliseeren. Eindelijk is Batavia zoover van het in midden-Java opgestelde mobiel leger verwijderd en door zulke belangrijke terreinhindernissen daarvan gescheiden, dat dit ten behoeve der verdediging der plaats onmogelijk eene afleiding bewer ken kan, zonder het belangrijkste gedeelte van het eiland te ontbloo- tenelke poging daartoe zou zelfs eene groote strategische fout zijn. Op grond van deze motieven is de verplaatsing van den zetel des bestuur van Batavia dringend noodig, en ontwierp Yan der Wijck, zooals bekend is, de versterkte hoofdplaats bij Brambanan, welke tevens als het ware het reduit der binenlandsche defensie vormen zou. Ie Batavia daarentegen wilde hij zich op grond daarvan bepalen tot het verzekeren der toegankelijke gedeelten van het strand naar de stad en wilde hij verder den vijand het bezetten van 't bewoonde gedeelte daar buiten (dus de nieuwe stad) door den aanleg van een fort (de citadel), hetwelk deze zou bestrijkenbeletten en door onder water zetten der omliggende landen bemoeielijken. Zoodanige versterking, waarmede echter alleen verzekering der stad als belangrijke handelsplaats tegen een coup de main beoogd werd, wilde hij dan ondersteunen door een mobiel korps van 3- a 4000 man, hetwelk, voor overmacht terugwijkende, wanneer de vijand verder landwaarls in wil doordringen, op zijn gemeensehapsliju met liet strand blijft werken en daarna, verbonden met de bevolking der Preauger-Regentschappenden aanvaller nog geruimen tijd den ge makkelijk te verdedigen toegang tot dit gewest zou kunnen betwisten. 38. Hoewel ook Van den Bosch de verplaatsing vau den be stuurszetel noodig achtte en daaromtrent met Van der Wijck alleen in de keuze van de plaats verschilde (Van den Bosch was tegen eene plaatsing van den bestuurszetel in de Vorstenlanden en zou aan Am pel of Seraug de voorkeur hebben gegeven), was hij echter van oordeel, dat, zoo Batavia slechts versterkt werd zooals Van der Wijck zulks aangaf, het eenen talrijken vijand niet moeielijk vallen zou, van uit Cheribon en zelfs van deti kant der Wijnkoopersbaai in de Preanger-Regentschappen door te dringen, en zich van al de koffie, welke deze rijke landstreek opleverde, meester te maken. Verd daarentegen Batavia versterkt, m den geest van het reeds vroeger aangegeven plan Van den Bosch hetwelk later echter nog eeuige uitbreiding .kreeg en waarbij op zeer uitgestrekte inondatien ou een werk tot afsluiting der rivierhaven aan de landzijde werd gerekenden bezet met 4000 man troepen, welke, met behulp der 8

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 176