172 Om eene krachtige werking der Regeering naar alle zijden te ver krijgen, moet de zetel des bestuurs eene gevestigde plaats zijn, waar zicli door den tijd alle belangen concentreereudaardoor alleen be komt deze werking langzamerhand een geregelden gang. De hoofdplaats kan in oorlogstijd niet plotseling geïmproviseerd worden, maar dient in vredestijd reeds té bestaan; te meer, omdat in een aangevallen land van de werking eens bestuurs, hetwelk bij nadering des vijands de wijk zou moeten nemen, weinig kracht te verwachten is. Welke voorbereidingen men ook treffen moge, de verplaatsing van eenen bestuurszetel zal altijd eenigen tijd vorderen. Te Batavia, welke plaats aan de eerste en meest onvenvachte aan vallen is blootgesteld, en nooit zoodanig versterkt en verdedigd zal kunnen worden dat de vijand haar niet kan bezetten of afsnijden, mag de bestuurszetel nimmer gevestigd blijven. Wanneer wij dus toch tot eene verplaatsing moeten besluiten, dan is het voorzeker raadzaam maar in eens de beste plaats te kiezen, en niemand zal ont kennen, dat deze in het centrum onzer verdediging gezocht moet worden. Buitendien deelen wij de door Von Gagern aangevoerde bezwa ren niet. Mochten er inderdaad politieke bedenkingen tegen eene verplaat sing naar de Vorstenlanden bestaan, dan kieze men een punt daar buiten gelegen b. v. het door Von Gagern zelf voor eene tijdelijke verplaatsing aangewezen Poerworedjo. Deze plaats, op onzen terug- tochtsweg gelegen, kunnen wij met behulp van veldversterkingen achter de Progo en de Bogowonto geruimen tijd tegen aanvallen van de noordzijde verdedigen, en is zeer voordeelig geplaatst oin de ver dediging van Tjilatjap te ondersteunen. De meening, dat het gouver nement alleen te Batavia in het midden der groote belangen zou gevestigd zijn, zou slechts dan opgaan, wanneer die belangen daar geconcentreerd waren; dit moge ten tijde van Von Gagern in een zeker opzicht het geval geweest zijnomdat Batavia toen nog de hoofdstapelplaats was der gouvernementsproducten, nu tegenwoordig de handel meer en meer vrij geworden is, en Soerabaja en Semarang eveneens belangrijke handelsplaatsen geworden zijn, is dit zeker niet meer zoo, en kan men Batavia niet meer het centrum noemen. In verband met de verbeterde gemeenschap, en vooral wanneer er eens spoorwegen zijn, is Poerworedjo dan ook met het oog op de de zuidkust veel beter gelegen. Gelijk wij repds zeiden, zullen, bij

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 179