180 per, kundig en geacht hoofdofficier,'thans gepensionneerden dat ik zijne mededeeling gemoedelijk kon aannemen, bleek mij genoegzaam uit het officiéél rapport van den luitenant-kolonel Kellermann, kom- mandant van de op dien dag in actie geweest zijnde troepen, welk rapport ter zake woordelijk luidt als volgt: //De kampong Lona voor goed van vijanden gezuiverd zijnde, //werd dezelve op mijn last door onze sappeurs in brand gestoken, //en namen de onzen door den vluchtenden vijand verleid eene stel- //ling in dezelve, van waar zij eene, op den rechtervleugel zich ver- //toonende, uit infanterie en kavallerie bestaande vijandelijke macht //in het oog hield. //Daar vermelde kompagniën, ten gevolge der inmiddels door het "hoofdkorps gevolgde marschrichting, te ver van hetzelve verwijderd waren, en eene hechtere verbinding aan de tirailleurs, welke het front //dekten, hoogst noodzakelijk werd, beval ik den kapitein Van der Eee //om de brandende kampong te verlaten en zich aan de tirailleurli- //nie van het hoofdkorps aan te sluiten. //De 5e kompagnie (kapt. Van der Ree) werd hierop door de 3C //kompagnie van het 14e Bataillon in de tirailleurlinie vervangen. //Weder vooruitrukkende, nam ik zuidelijk van de veroverde kam- //pong eene stelling in, welke weldra door eene van het bivouac onder //de bevelen van den kapitein Pauw opgerukte kolonne, bestaande //uit de le en 2° kompagnie van het 3e Bataillon Infanterie, versterkt //werden. //Deze kolonne, welke ik last gaf den linkervleugel van het hoofd- //korps te dekken, deed onmiddellijk hare tirailleurs onder de bevelen //van de luitenants Gehne en Romswinekel, de eerste langs den //grooten weg naar Boni, de laatste van dien weg in verbinding met //de tirailleurs van het 14e Bataillon, uitzwermen. //Met eene uitgebreide tirailleurlinie in de richting van Tibodjong //den marsch voortzettende, werd het terrein tot op een afstand van 300 passen dezerzijds van dien kampong, van de hoogstaande //djagong gezuiverd; toen wij eensklaps door het vijandelijke geweer- z/vuur ontvangen werden, welk vuur de koelies deed rechtsomkeert //maken en vluchten. //Dank zij de pogingen der over hen gestelde officieren en min- //deren der sappeurs, waardoor het ons gelukte, ze van hunnen eersten //schrik terug te brengen en weder het werk te doen hervatten. //Door eenen der onzen, dien ik gelast had in eenen der pinang-

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 187