DE VERHEFFING VAN DEN ONDEROFFICIER. Ieder, die zijne aandacht aan krijgszaken wijdt, erkent, dat goede onderofficieren eene der hoofdvoorwaarden van een goed leger zijn. Maar bij die erkenning blijft het veelal. Om iets in hun belang te doen zal ik het verslag van eene Zwitsersche commissie mededee- lendie tot taak had te onderzoekenwelke de middelen zijn om het korps der onderofficieren te verheffen. «Neem, om bekwame onderofficieren te vormen, be kwame mannen. Dit leidt ons dadelijk tot het eerste gedeelte van het vraagstukde keuze van de onderofficierenaan wien moet zij worden toevertrouwd en hoe moet men er bij te werk gaan Hier zijn twee wijzen van verkiezing aanbevolen geworden (zonder te spreken van de benoeming der officieren en onderofficieren door den troepwat slechts eene ongezonde toepassing is van democra tische beginselen op het leger, de minst democratische instelling ter wereld): de eene, de oude, de rechtstreeksche benoeming door den kapitein, zonder eenig toezicht en onder zijne persoonlijke verant woordelijkheid; de andere, die wij het stelsel der aclspirant en zouden kunnen noemen en die hierin bestaan zou, dat, gedurende de oefening- als rekruut, de jongelingen, genegen om bevordering aan te nemén, zich zouden doen inschrijven dikwijls examen zouden ondergaan en, zoo zij bekwaam geacht werden, de kweekerij vormen, waaruit men de onderofficieren trok. Dit stelsel, door een der leden van de commissie aangedrongen, zou het voordeel hebben den kapitein een' leiddraad te geven en ook favoritisme van zijnen kant belettenmaar in de toepassing zou het hem dikwijls belemmeren en het zou moeilijk wortel schieten in de

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 18