198 troepen niet mochten slagen, dezelve op te nemen en den opdrin- genden vijand en zijn hoofdstad door een krachtig vuur te écraseeren. //Gezegde disposition werden op de volgende wijze ten uitvoer gelegd //De Ie kompagnie van het 14e bataillon en de 5e van het 10c bataillon, welke tot dusverre //en tirailleur" geweest waren, liet ik vervangen door de 2e en 3e van eerstgenoemd bataillon fle luit. Van Oort en kapitein Stennekes) en gaf deze last Boni binnen te dringen en bij weinigen weerstand, de beide kratons, Moskee en verder hoofdgebouwen in bezit te nemen. //Deze kompagniën gingen, na van de noodige bevelen te zijn voorzien voor het geval zij moesten terugtrekken, onverwijld op marsch. //Hierop rukten de 6- en 3-ponder batterij, door de vier nog over gebleven divisiën en de kavallerie gevolgd, onder mijn persoonlijk kommando den aarden wal binnen en namen, op den afstand van het werkzaam kartetsvuur van den rand der kampong genaderd zijnde, eene stelling in batterij, waar wij weldra door het hoofdkorps, 3e bataillon, gevolgd werden. //Het 10e bataillon, dat de achterhoede formeerde, bleef met de 4 mortieren aan deze zijde van den wal in stelling. -De majoor Belle kreeg vervolgens last, om met de le kompagnie van het 3e bataillon, tot ondersteuning der reeds in Boni zijnde kompagniën van het 14e bataillon op te rukken en de kraton der koningin, de moskee en eenige belendende gebouwen in de asch te leggen. //De sectie sappeurs van luitenant Stijman was tot bedoeld einde reeds vooruitgezonden. //Door den kapitein Steek, die zich in de hoofdkampong bege ven had, werd mij gerapporteerd, dat Boni geheel verlaten was. //Enkele geweerschoten waren door onze infanterie gedaan op eenige hier en daar vluchtende vijanden. //Weldra verkondigden de opstijgende rookwolken aan de zoo ge duchte Bonieren, dat de zetel van hare overmoedige en trotsche ko ningin gevallen en aan vernieling en plundering prijs gegeven was. //Dat voor hen zoo schrikwekkende schouwspel werd door de hoera's onzer soldaten en het aanheffen van het //Wilhelmus" toegejuicht. //Tegen 2 uur kwam successivelijk de kolonne van den majoor Belle terug, welke mededeelde, dat alle hoofdgebouwen in brand stonden."

Militair Tijdschrift | 1874 | | pagina 205